Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. V březnovém ohlédnutí tentokrát jednoznačně dominuje téma nemocnice – ta zabrala hned první tři místa na žebříčku našich nejčtenějších článků. Zajímal vás ale také rozhovor o vzdělávání, informace z radnice a nový díl seriálu Každý má svůj příběh.
Témata měsíce
Zatím se zdá, že nemocnice je nejen dominantním tématem měsíce března, ale nejspíš celého tohoto volebního období, nebo minimálně jeho první poloviny. Březen to podtrhl hned třikrát a celkem pochopitelně – další výměna jednatele je zcela klíčová záležitost. Další články, které přitáhly vaši pozornost, jsou poměrně pestré – obecnější debata o vzdělávání, tradiční zpravodajství z radnice a jeden historický příběh. To nás vždycky těší, když čtenáři ocení nejrůznější podoby naší novinářské produkce.
Nemocnice, nemocnice, nemocnice – Úplně nejvíc v březnu zarezonovala informace, že výběrové řízení nepřineslo výsledek v podobě nového jednatele nemocnice. Následuje poměrně ostrý komentář kolegy Marka Osoucha, který vyjádřil to, co nejspíš cítí i značná část odborné i široké veřejnosti, totiž že politici do dění v nemocnici intervenují až moc a mnohdy neohrabaně. Dotřetice pak vzbudila zájem zpráva o tom, že nemocnice má přece jen nového jednatele, i když zatím dočasného.
Debata o vzdělávání – Velmi mě potěšil zájem o debatu, kterou jsme vedli s Valentýnou Provazník o vzdělávání. Zazněla zde podle mě řada důležitých věcí a doufám, že se nám podařilo naplnit záměr odklonit se aspoň na chvíli od školských technikálií a věnovat se tomu podstatnějšímu – obecnějším principům, na základě kterých by se mělo moderní školství formovat. Nebo reformovat. Jako myšlenkový střed debaty bych vybral následující výrok Valentýny Provazník.
České základní školství je postaveno na memorování neuvěřitelného množství poznatků. Řada věcí se neučí, například sociální rozměr školy, o kterém jsem mluvila. Děti se neučí umění debaty nebo umění kritického myšlení, neučí se respektu k jinakosti. To jsou věci, které v českém školství nevidím a mně osobně tam velice chybí. Pokud bychom je zavedli, máme určitou možnost, že z dětí vyrostou lepší lidé, než jsme my – což si myslím, že je dost potřeba.
Informace z radnice – Stejně tak jsem moc rád, že si dobrý zájem drží i texty, které by někdo mohl považovat za až příliš rutinní. Pravidelné reporty z radnice po jednáních městské rady ale myslím patří k tomu nejdůležitějšímu, co děláme. Občas je o nějaký text ještě větší zájem, než je standard, pak se můžeme jen dohadovat, co to způsobilo. Některé téma z titulku? A které? Plastová okna na ZUŠ? Budoucnost Střediska volného času? Knihovna? To už se z našich dat nedozvíme.
Příběh Marie Krajíčkové – Moc si vážíme autorů, kteří pro Ohlasy píšou vlastivědné či spíše regionuvědné seriály. Dělají to nezištně, ve svém volném čase a za napsáním takového článku je spousta nárazové i dlouhodobé práce, zájmu, bádání. Je výborné, když to dokážete ocenit, jako například text spolupracovníka Paměti národa Ladislava Oujeského o vzpomínkách Marie Krajíčkové. Ty se navíc vztahují k výročí odsunu boskovických židů do koncentračních táborů, kteréžto smutné výročí jsme si v březnu připomínali. Ze vzpomínek dodnes mrazí, možná o to více, že jsou rámovány bezelstnými dětskými myšlenkami:
Tehdejší dětský pohled na svět dobře dokreslují její slova: „Jak jsem byla malá, tak jsem si myslela, že ty židovské hvězdy, že to oni mají na ozdobu. Říkala jsem mamince, proč já to nemám?“ A dnes dodává: „To jsem netušila, co ty lidi a děti čeká.“
Stručně
Speciální jednání boskovického zastupitelstva rozhodlo o rozdělení základní školy na tři samostatné subjekty. Poslední slovo ale bude mít ministerstvo školství, které musí záměr potvrdit.
Město získalo dodavatele plynu na příští rok.
Na budově základní umělecké školy od architekta Jindřicha Kumpošta budou plastová okna.
Po nasvětlení přechodu na náměstí 9. května se město pokusí získat dotaci i na nasvětlení přechodu u sokolovny.
Mateřská škola o prázdninách: V červenci bude provoz mateřské školy zajišťovat pracoviště na Lidické ulici. V srpnu pak od 1. do 23. pracoviště na Komenského ulici. Poslední prázdninový týden bude školka úplně uzavřena.
U dobrovolných hasičů dojde ke změně velení, a to konkrétně u SDH Boskovice II, kde ve funkci velitele nahradí Pavla Herzána z Boskovic František Konečný z Ludíkova.
Na základě jednání se zástupci kraje došlo ke shodě města a kraje jakožto provozovatele Střediska volného času (SVČ) na tom, že nejlepší možné umístění je do budoucna v nedávno získané budově města na ulici Svatopluka Čecha, tedy v bývalém hasičském štábu.
Knihovna: Probíhají jednání o možném odkupu panského dvora či jeho získání formou směny za jiný majetek. Do toho se připravuje varianta nového, skromnějšího projektu v objektu bývalého ZZN.
Městská policie představila výsledky své práce za rok 2023.
Město si nechává zpracovat projektovou dokumentaci na tůně u Mladkova a rybník u Vratíkova. Oba záměry připomínkovala komise pro životní prostředí.
Město vyhlásilo výběrové řízení na nové ředitelky či ředitele boskovických škol – základní i mateřské.
Od příštího roku se zvednou platby za předškolní vzdělávání v mateřské škole a za družinu ve škole základní.
Město jako každoročně přispěje 50 tisíc korun boskovickým farnostem – katolické a evengelické. Katolíci letos peníze využijí na opravu varhan a evangelíci na vyčištění a natření omítky kostelní věže a průčelí kostela.
Podcast
V březnu jsme natočili již zmíněnou debatu s Valentýnou Provazník o vzdělávání. Zájem mě těší už proto, že tajně doufám, že ve formátu debaty, kdy se já spíše ptám či nahazuji témata a diskutuje host + Tomáš Znamenáček za redakci, budeme nejlépe pravidelně pokračovat. Zatím jsme to vyzkoušeli dvakrát a myslím, že debata s Dagmar Hamalovou i s Valentýnou Provazník přinesly dost smysluplného obsahu.
Po vydání kulturního podcastu na březen jsme zaznamenali, že se do Boskovic vrací festival Jeden svět. Rozhodli jsme se proto natočit speciální díl – a když už jsme měli boskovické kinaře Tomáše Marvana a Tomáše Liznu ve studiu, vyptali jsme se rovnou i na letošní festival BozaCon.
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy:
Kácely se další lípy na Sokolské ulici. Alej postupně mizí, o čemž jsme psali už před několika lety. Pořád si nemyslím, že bychom se měli smířit s tím, že další výsadba už není a nebude možná. Takovéto ulice přece nemohou zůstat bez stromů. Věřím, že naše společnost není tak nevyspělá, aby řešení nedokázala najít, a že ani v Boskovicích se s aktuálním stavem nesmíříme.
Celostátní politikou v posledním měsíci docela hýbaly nejrůznější průzkumy a volební modely. Tentokrát mě obzvlášť intenzivně napadalo, že mě někdy mrzí absence podobných dat o průběžných voličských náladách i na komunální úrovni. Zrovna teď by mě opravdu zajímalo, jak by politické smýšlení obyvatel našeho města po roce a půl od voleb vypadalo. Podléhat příliš generalizaci na základě své sociální bubliny není moc rozumné a novinářský instinkt taky není úplně spolehlivý rádce :)
Závěrečnou rubriku Radost! tentokrát adresuji řediteli městské policie Davidu Krátkému, který mi udělal fakt velkou radost, když při představování práce strážníků projevil nebývalé sociální cítění a namísto častého volání po represích podpořil snahu o rozšíření služeb pro bezdomovce v Boskovicích. Pronesl u toho větu, kterou tak trochu zahanbil všechny sociálně smýšlející a progresivní politiky, od nichž jsme tak razantní výrok podle mě nikdy neslyšeli:
Město má za třicet let určitý dluh vůči lidem na ulici.
Z redakčních radostí také zmíním, že nám dorazila dotace na vydání knihy Příběhy z ghetta, ve které bychom chtěli soustředit to nejlepší ze seriálu Heleny Janíkové. Knihu připravuje Magda Znamenáčková, moc se na ni těším a beru to jako náš dluh a naše poděkování mimořádné ženě, se kterou byla radost spolupracovat.
Taky nám udělal radost vynikající novinář Jakub Zelenka, který se o nás zmínil ve svém newsletteru, když psal o novinařině v regionech:
Pokud vás zajímá pozitivní příklad nějakého regionálního projektu, tak mohu doporučit ohlasy.info z Boskovic (12 tisíc obyvatel). Tam místní parta kromě médií udržuje i poměrně živé fórum pro občany.
Fórum bychom si, pravda, představovali ještě živější, takže pokud nám chcete udělat radost, můžete se zapojit třeba do ankety, kterou k tématu směřování boskovické nemocnice připravil Tomáš Znamenáček.
Srdečně zdraví a pěkné dubnové dny přeje
Tomáš Trumpeš