Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. Tentokrát musím na začátku poděkovat všem, kdo nám popřáli k 10. narozeninám našich novin a kdo nás čtete, posloucháte a podporujete. Oslava byla moc fajn a přinesla nám zajímavé postřehy k tomu, jak pro vás dál dělat co nejlepší noviny.

Ještě si dovolím na začátku upozornit na delší text V regionu vstupujete na mediální poušť, který jsem na pozvání spisovatelky Terezy Semotamové napsal pro JÁDU – česko-slovensko-německo-ukrajinský online magazín Goethe-Institutu. Článek tak trochu shrnuje právě desetiletou zkušenost s provozem Ohlasů a budu moc rád, když si ho přečtete.
Témata měsíce
V březnu vás na stránkách Ohlasů nejvíc zaujal text o podivné proruské organizaci ROD, jejíž setkání se konalo v Boskovicích. Velký zájem byl i o informace o nové koncepci dopravy, kterou si město nechalo vypracovat a představilo ji na veřejném setkání. Hodně tentokrát rezonovaly zpravodajské texty z radnice a také report z představení návrhů z architektonické soutěže na novou knihovnu.
Proruský ROD – U nejčtenějšího článku měsíce jsme trochu váhali, jestli téma vůbec zpracovat a jak. Nakonec jsme se rozhodli do toho jít a vás čtenáře na působení proruské organizace s antisemitskými rysy a rizikem, že své příznivce postupně připraví o peníze, upozornit. Důležité také bylo, že se nám podařilo získat vyjádření religionisty Matouše Vencálka, který celou věc zasadil do poučenějšího kontextu.
Dopravní koncepce – Město představilo novou dopravní koncepci, kterou ve skleníku velmi srozumitelně, přesvědčivě a místy i zábavně komentovali její autoři. Koncepce dopravy a vůbec kvalita veřejné diskuse o dopravě možná trochu nečekaně patří k oblastem, ve kterých se Boskovice nejvíc posunuly. Ale taky zde mají hodně co dohánět.
Z radnice – V březnu jsme vydali hned tři radniční reporty, i když ten první ještě informoval o jednání rady na konci února. O všechny tři byl velký čtenářský zájem – druhý je tu a třetí tu. Opět mi to připomnělo, že když se dost často někde lká nad tím, jak se lidé dnes o veřejné dění nezajímají, musím říct obligátní větu: „Naše zkušenost v Ohlasech je jiná.“
Představení knihovny – V zámeckém skleníku se konalo také představení návrhů, které se účastnily architektonické soutěže na knihovnu. Report z akce přinesl Tomáš Znamenáček. A snad můžeme brát vážně závěrečná slova místostarosty Lukáše Holíka:
„My po tom teď půjdeme jako tygr v masně a tu knihovnu tady postavíme.“
Vydařený BozaCon – Potěšil mě také zájem o text, ve kterém jsem měl potřebu vyzdvihnout nejen letošní vydařený ročník BozaConu, ale celou tuhle akci, která se v Boskovicích konala už počtvrté. A moc mě těší, že se boskovická Kulturní zařízení nevydávají jen cestou masové komerční kultury, jako v jednom nedalekém městě na jihu.
Stručně
Po celý duben bude z důvodu opravy povrchu silnice omezen provoz při výjezdu z Boskovic ve směru na Knínice.
Střední pedagogická škola slavila 75 let.
Kolega Marek Osouch nás upozornil na případ, kdy se po městě pohybovali muži s mačetami a ohrožovali své okolí.
Městská i státní policie shrnuly svou činnost v loňském roce.
Město představilo konkrétnější podobu oslav výročí 80 let od konce druhé světové války.
Na ulici Kapitána Jaroše vznikne charitní Šatník pro osoby bez domova.
Město uspělo se žádostí o dotaci na projekt Posílení kybernetické bezpečnosti městského úřadu. Z Národního plánu obnovy tak dostane více než 13 milionů korun.
Půl milionu korun město přesunulo v rozpočtu na opravu městských bytů, kterých se letos uvolnil větší počet.
Městská rada se zabývala hospodařením městských Služeb. Ty v loňském roce vydělaly o více než dva miliony korun víc, než byl plán.
Dochází ke zdražení sociálních služeb.
Do další fáze se posunula příprava skateparku v Doubravách. Bude vyhlášeno zadávací řízení na výběr dodavatele stavby, která má stát necelých 7 milionů korun.
Pro město budou dál pracovat čtyři lidé, kteří jsou v dlouhodobé evidenci úřadu práce.
Městská rada se shodla, že se nebudou zvedat měsíční částky, které rodiče zaplatí za předškolní vzdělávání v mateřské škole (900 korun) a za družinu (200 korun).
V mateřské škole Na Dolech proběhne v prázdninových měsících rekonstrukce venkovního schodiště s podestou a zábradlím.
Město zveřejnilo jarní termíny přistavení velkoobjemových kontejnerů.
Do komunálních voleb zbývá rok a půl.

Podcast
V březnu jsme se v podcastu věnovali zmíněnému BozaConu. Nejprve jsme natočili speciální díl kulturního podcastu s hlavním pořadatelem Tomášem Liznou.
A na samotné akci jsme vedli myslím velmi zajímavý a místy jiskřivý rozhovor se spisovatelem Leošem Kyšou.
Do dalšího dílu kulturního podcastu jsme pozvali Ludmilu Čerbákovou a povídali si s ní o velmi zajímavém cyklu koncertních večerů Amplitudy, jehož je dramaturgyní i producentkou.
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy.
Architekt a boskovický propagátor architektury Petr Ondráček sice se svým návrhem neuspěl v architektonické soutěži na novou knihovnu, ale celou soutěž dál aktivně a neúnavně chválí a o vítězích se vyjadřuje s respektem. To si zaslouží uznání, ne všichni jsou toho schopni. Mně se navíc Petrův návrh taky dost líbí, takže ho sem dávám aspoň ve vizualizaci – je vidět, že porota měla z čeho vybírat.
No a stejně tak bychom měli my uznat dobrou práci našich kolegů i konkurentů. V Regionpressu vznikl podle mě velmi dobrý text o situaci v boskovickém hokeji, text si lze přečíst na Facebooku. Působení dvou klubů ve městě a neschopnost se domluvit je mimořádně nešťastná věc, na kterou město hodně doplácí přeneseně i doslova – a jsem zvědav, jak dlouho to bude tolerovat.
V závěrečné rubrice Radost! musím samozřejmě hlavně zaplesat nad tím, že Ohlasy oslavily 10 a jak skvělá je spolupráce s kolegy i setkávání a debaty se čtenáři. Kromě toho bych se ale rád vrátil k debatě o dopravě, kterou jsem už zmínil – chodím na podobná setkání ještě víc než těch posledních deset let a je prostě fantastické si občas uvědomit, jak mylný je náš častý dojem, že se nic moc nehýbe dopředu. Dneska už na takové diskusi návrhy, že bychom mohli v ulicích zrušit polovinu chodníku a na jedné straně udělat parkování, působí leda tak pousmání, ještě před pár lety bych se začal bát, že se toho fakt někdo chytí. Zároveň bylo, přiznám se, trochu zábavné sledovat, jak obtížné je pro některé z těch, kteří byli zvyklí, že debata o dopravě je výhradně debata o osobní automobilové dopravě, akceptovat tvrdá data – třeba že ulicí 17. listopadu sice projede denně tisíc lidí v autě, jenže pěšky jich tam projde dva a půl tisíce. Takže je jaksi na místě na ně při investicích a plánech na organizaci dopravy myslet. Chodit po městě pěšky je přitom taky radost!
Srdečně zdraví a pěkné dubnové dny přeje
Tomáš Trumpeš