Ohlasy dubna
Nemocnice a znovu nemocnice, ale i komunikace a řada dalších novinek uplynulého měsíce pohledem Ohlasů
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další pokračování našeho měsíčního newsletteru, tedy shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. Dubnové ohlédnutí je trochu specifické, protože hned ve třech nejčtenějších článcích měsíce se potkává jediné téma – boskovická nemocnice.
Témata měsíce
Namísto témat měsíce tu tedy máme spíše zcela dominantní téma měsíce. Pojďme se proto pokusit postupně shrnout, co všechno se v dubnu stalo. Ohlasy se nemocnici věnovaly postupně hned v pěti textech, což je opravdu mimořádné. Částečně s děním okolo nemocnice souvisí i další silné téma měsíce, a to je komunikace radnice s opozicí, novináři a především veřejností.
Starostka jednatelkou nemocnice – Nejprve jsme se ptali starostky Jany Syrovátkové (Změna22), jak probíhá její působení v nemocnici na pozici jednatelky, kterou byla dočasně jmenována. Popsala nám problémy s výběrovým řízením na rozvod medicinálních plynů, což je aktuálně připravovaná investiční akce. Kromě toho vedení města na tiskovce představilo harmonogram, podle kterého měl proběhnout výběr nového jednatele.
Nový jednatel – Tento harmonogram ovšem nakonec vůbec neplatil. Vedení města výběr značně urychlilo, po výběrovém řízení se neprodleně a bez veřejného avíza sešla mimořádně městská rada a jmenovala novým jednatelem manažera Miroslava Kavku. Funkce by se měl ujmout v polovině června. Oznámení o zvolení a alespoň strohé informace, které Ohlasy o novém jednateli získaly, se staly nejčtenějším článkem měsíce. Zájem byl obrovský.
Nešťastný průběh konkurzu – Právě způsob, jakým vedení města o výběru jednatele informovala a jak proběhl, jsme zhodnotili v kritickém komentáři, o který byl také nadstandardní čtenářský zájem. Komentář se ovšem netýkal jen nemocnice, ale klade otázku, jestli postup radnice představuje nováčkovskou neobratnost, nebo zkrátka nový politický styl, na který si asi máme zvyknout. Výběr jednatele a další osud nemocnice se staly také jedním z hlavních témat dubnového zastupitelstva, což jsme shrnuli v tradičním reportu.
Stále pokládám za velmi nešťastné, že se nový jednatel v Boskovicích dosud nepředstavil. To u takto důležité funkce opravdu nebudí důvěru, sjednanou spolupráci měli s vedením města oznamovat společně a nový jednatel měl představit veřejnosti koncepci, se kterou byl vybrán. A taky odpovědět na některé otázky, které nad jeho životopisem vyvstávají a které na zastupitelstvu výstižně shrnula lídryně koalice SPOLU Michaela Žejšková:
„Střídání pracovních pozic po roce by mě docela vyděsilo. Předpokládám, že nehledáme jednatele na rok.“
Nečekaná iniciativa kraje – Aby toho nebylo málo, objevila se ve druhé polovině měsíce náhle dost nečekaná a poměrně razantní iniciativa Jihomoravského kraje, konkrétně náměstka hejtmana pro zdravotnictví Jiřího Nantla (ODS). Iniciativa směřující právě k případnému převodu nemocnice pod kraj. Náměstek na jednu stranu mluví opatrně o tom, že je vše v samém začátku, na druhou stranu deklaruje, že požádá krajské zastupitelstvo o mandát k ostré fázi jednání. Ještě o něco opatrněji reagovala na speciální tiskové konferenci v Brně starostka Jana Syrovátková. Tak jako tak se zdá jisté, že jednání dostala nový náboj a oproti původním předpokladům by celá debata neměla do krajských voleb hibernovat. Vše budeme samozřejmě nadále sledovat.
Radniční komunikace – Jak již bylo zmíněno, volbu nového jednatele a vůbec dění okolo nemocnice provázely ze strany radnice značné komunikační přešlapy. Nutno dodat, že sama starostka chyby na zastupitelstvu přiznala, když přímo uvedla:
„Uznávám, že komunikaci jsme ne zcela dobře zvládli.“
Téma komunikace ovšem rezonovalo i z jiného důvodu – vedení města si na zastupitelstvu prosadilo dalšího zaměstnance na pozici referent pro styk s veřejností, ačkoliv nedokázalo přesně specifikovat, jakou představu má o jeho pracovní náplni, o celkových změnách na úřadě a už vůbec ne o jakékoli reformě městských médií. Tématu se v Ohlasech věnujeme pravidelně, tentokrát jsme aktuální postřehy shrnuli opět v kritickém komentáři.
Ubytovna v Červené zahradě – na konci měsíce se vynořilo a velmi rychle uzavřelo i další zajímavé téma. Vedení města se po krátké konzultaci na zastupitelstvu rozhodlo pronajmout na tři roky ubytovnu v Červené zahradě pro potřeby internátního ubytování studentů místních středních škol. Na pomoci Jihomoravskému kraji, který školy zřizuje, byla poměrně jasná shoda, ačkoliv Boskovice mají dlouhodobě problémy s ubytovací kapacitou. Dohoda ale vypadá rozumně a tři roky nejsou až tak dlouhá doba; po ní by město mělo dostat ubytovnu zpět v lepším stavu, než ji dnes předává. Slibně vypadá i postup vedení města v záležitosti výstavby nového internátu – město chce s krajem spolupracovat, ale zároveň si tak pohlídat, aby vznikla opravdu kvalitní stavba. Na to by se hodil ten městský architekt, dodávají tradičně Ohlasy.
Kontribuční sýpka – Nadstandardního zájmu se dočkal také další díl seriálu Zuzky Slačálkové Procházky po památkách: Kontribuční sýpka. Zájem o vlastivědné seriály je mezi našimi čtenáři obecně moc pěkný, což nám dělá radost. Zrovna sýpka je tak trochu zapomenutá památka a její oživení a otevření veřejnosti, za které patří poděkování Knihařství a písařství Oujeských, je myslím jedna z nejhezčích věcí, co se teď v Boskovicích dějí. Takže kromě historického seriálu se určitě budeme chtít víc věnovat i současnosti sýpky, zatím aspoň zveme na akce, které zde Ouještí pořádají.
Stručně
Město představilo nový ročník participativního rozpočtu
Přibližně 1700 přestupků za rok zaznamená kamera na vjezdu do ulice u základní školy na náměstí 9. května. Situaci podrobněji popsal kolega Marek Osouch.
Zastupitelé schválili speciální dotace na energie, které přispějí volnočasovým spolkům. Celkem o mimořádnou podporu požádaly čtyři spolky, v součtu jim poputuje 235 tisíc korun.
Hojnost ocenění přinesly tentokrát Ceny za kulturu, které město uděluje jednou za tři roky.
Město připraví vyhlášku na omezení pyrotechniky. Městská policie a někteří zastupitelé mají pochybnosti o její vymahatelnosti.
Zastupitelé zamítli prodat občanovi na Hrádkově městské pozemky, které už ovšem využil pro své potřeby a zastavěl. Nyní je s ním jednáno, aby černé stavby odstranil.
Již bez diskuzí schválili zastupitelé odkup prodejen ve Vratíkově a na Bělé za celkem 4,5 milionu korun.
Zastupitelé stvrdili schválením příslušné smlouvy bezúplatný převod objektu bývalého hasičského štábu na ulici Svatopluka Čecha.
Druhé letošní rozpočtové opatření není zdaleka kosmetické. Příjmy města se v něm navyšují o necelé 4 miliony korun, výdaje o více než 31 milionů korun. Největší výdajové změny tvoří zejména čtyři položky – rekonstrukce ulice Hybešova necelých 10 milionů korun, rekonstrukce střechy mateřské školy na ulici Komenského přes 7,5 milionu korun, revitalizace veřejného osvětlení necelého 4,5 milionu korun a 4 miliony korun na projektovou dokumentaci na výstavbu v lokalitě Za nemocnicí.
Prošlo i rozšíření dvou pracovních míst na městském úřadě – referenta pro styk s veřejností a referenta odpadového hospodářství.
Skalice nad Svitavou vstoupila do Svazku vodovodů a kanalizací a nyní se napojí do boskovické čistírny odpadních vod. Město využije této akce k tomu, že se napojí i části Vinohrádek a Mladkova.
Jedno ze zvažovaných řešení pro uvolněné prostory po záchranné službě v nemocnici je nemocniční firemní školka.
Pracovní skupina vytvořila základ zadání na architektonickou soutěž na generel Červené zahrady, zadání probrala už i sportovní komise. Soutěž by mohla být vypsána už do konce května, případně by aspoň do té doby měla mít potvrzenou regulérnost od České komory architektů.
Za necelé 2,5 miliony korun budou opraveny chodníky na ulici Svatopluka Čecha na pravé straně od Legionářské po Květnou, chodník na ulici Nádražní za Minervou, dále chodník na levé straně ulice Husova, na pravé strany Družstevní a dále Navrátilova směrem ke Štefánikově.
Město uzavřelo memorandum o spolupráci s boskovickou pobočku Klubu českých turistů (KČT) na projektu Absolonova stezka. Projekt spočívá ve vytvoření turistických tras o délce 120 kilometrů vedoucích od Velkých Opatovic přes Boskovicko k Mikulovu.
Lukáš Holík ještě plánuje jednat s ministrem kultury o případných dalších možnostech, jak by mohlo ministerstvo na knihovnu přispět. Stavební řízení stále běží, jeho výsledek bude pro místostarosty směrodatný pro další postup vedení města.
Město si nechalo vypracovat audit zpravodaje, výsledky již byly částečně zveřejněny na webu Hlásná trouba. Podrobnější informace představí místostarosta Radek Šamšula po obdržení kompletních podkladů.
Boskovičtí Orli ovládli florbalovou ligu
Dobrovolníci uklízeli Česko, Boskovice nevyjímaje. A zahájili náhradní výsadbu stromků.
V našem podcastu jsme si v dubnu trochu odpočinuli od politiky a věnovali se především kultuře.
Domluvu na rozhovor s ne už úplně novým ředitelem boskovické ZUŠ Petrem Prosserem dlouho provázela smůla, ale nakonec jsme termín přece jen zvládli najít a tento rest konečně splnili.
V Prostoru vystavuje plastiky a linoryty Petr Pazdera Payne, a to byla příležitost pobavit se nejen o výtvarném umění, ale taky o spisovatelství a angažmá ve veřejném životě a o české společnosti. Petr je signatář Charty 77 a spoluzakladatel Společnosti pro veselejší současnost.
Hostem kulturního podcastu byl hudebník Vojta Havel, a to u příležitosti zcela mimořádného koncertu, který Irena a Vojtěch Havlovi odehrají v Praze s globálními hvězdami Kronos Quartet. Zároveň to bude koncert na oslavu 40 let společného hraní Havlových.
Zajímal nás ale také obchod. A to obchod se zdravou výživou, což je obor, ve kterém se už dlouhá léta pohybuje Václav Stoupal. A protože je Václav taky bývalý novinář a aktivista Nesehnutí, dostali jsme se nakonec přece jen i k té boskovické politice.
Moc nás těší, že se k rozhovorům pro Ohlasy zase víc vrací i Martina Vašková. Tentokrát pořídila mimořádně zajímavé povídání s ředitelkou Střediska Volného času Alenou Staňkovou.
A tradiční dvě glosy na závěr. I když tentokrát vlastně trochu netradičně. Pořád mě trochu překvapuje, kolik lidí je překvapeno, že současnou radnici kritizujeme úplně stejně, jako ty předchozí. To je ale naše práce. Tento měsíc se nám sešlo dost podnětů pro kritické komentáře, zkusím tedy udělat nyní to, co je pro novináře mnohem nebezpečnější a často to vyvolá ještě větší vlnu nevole – něco a někoho pochválit.
Jak zmiňuji výše, starostka Jana Syrovátková na zastupitelstvu po kritice Ohlasů i kritice opozice uznala, že komunikace se nové radnici zatím moc nedaří. Uznání chyby je něco, na co jsme zatím v boskovické politice nebyli moc zvyklí. Musíme být samozřejmě ostražití, aby se nejednalo o občas oblíbený přístup „chybu uznáme, protože to dobře vypadá, a dál pojedeme jakoby nic“. Ale snad už nyní můžeme za toto uznání vyjádřit jistý respekt. Naději budí i to, že až na drobné excesy proběhlo dubnové zastupitelstvo v polemickém, ale dost konstruktivním duchu a minimálně komunikace mezi koalicí a opozicí se zdá být výrazně zdravější, než jsme byli v Boskovicích zvyklí. Respekt náleží i opozici, jejíž větší část dokáže komunikovat bez jízlivosti.
Sympatické gesto doprovázelo předání čestného občanství města Čestmíru Huňátovi a v zastoupení Olze Oldřichové in memoriam při koncertě Hlaholek a předání městských Cen za kulturu v zámeckém skleníku. Čestná občanství společně udíleli současná starostka Jana Syrovátková a předchozí starosta a nynější opoziční zastupitel Jaroslav Dohnálek. Mělo to svou věcnou logiku – čestná občanství schválilo ještě minulé zastupitelstvo, kterému předsedal právě Jaroslav Dohnálek, nyní město reprezentuje Jana Syrovátková. Zároveň je to ale pěkný politický moment, jakých by mělo být víc. Není důvodem, aby při nejrůznějších reprezentativních příležitostech byli jen zástupci vládnoucí koalice. Občany reprezentuje celé zastupitelstvo a zástupci opozice by tak měli být třeba na pódiu při zahájení Husích slavností, při předávání dalších cen a podobně.
Úplně na závěr ještě jedna velká gratulace do nitra redakce. Ohlasy se letos rozhodly nepřihlásit o Novinářské ceny, protože naše kategorie byla nastavena tak, že do ní formálně úplně nezapadalo to, co bylo vrcholem naší loňské práce, totiž předvolební zpravodajství. Ovšem náš kolega Marek Osouch nelenil a získal Cenu za regionální žurnalistiku za svou práci pro brněnskou Mladou frontu Dnes. Je to velká věc, Markovi srdečně gratulujeme a přejeme mu, ať mu síly na investigativních stopách vydrží! I v Boskovicích, samozřejmě.
Srdečně zdraví a pěkné květnové dny přeje
Tomáš Trumpeš