Ohlasy dubna
Boskovická spojka a I/73, rozdělení základní školy, nový předseda ODS a zkratka do Červené zahrady
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. V dubnovém ohlédnutí se nám na špici objevuje text, který jsme už delší dobu plánovali – jako novináři většinou reagujeme na něco, co se aktuálně děje nebo k čemu se vynoří nové informace, ale občas i na to, když se nám zdá, že je okolo něčeho až příliš dlouho ticho. V tomto případě nám chyběly informace o přípravě dvou pro region významných dopravních staveb. A ukázalo se, že vás to taky zajímá.

Témata měsíce
Boskovická spojka a silnice I/73 jsou tématem tak trochu pořád, občas je ale potřeba informace občerstvit. I když jak v redakci Ohlasů správně připomíná kolega Marek Osouch – po všech zkušenostech už nám nezbývá nic jiného, než brát všechny uváděné termíny se značnou rezervou. Z dalších témat silně rezonovalo i definitivní stvrzení rozdělení boskovické základní školy, rozhovor s novým předsedou boskovické ODS a na samém konci měsíce také plán na vybudování bezpečné zkratky do Červené zahrady.
Dopravní stavby – Podle aktualizovaných plánů by se auta měla měla po silnici I/73 projet v roce 2029, ale pouze v úseku od Bořitova ke Svitávce. Na kompletní trasu od Brna až do Starého Města si počkají do roku 2034, pokud tedy vše půjde podle plánů. Boskovická spojka se má začít stavět v roce 2027, ale zde panuje značná nejistota, jestli se na ni skutečně najdou peníze.
Rozdělení základní školy – Boskovické radnici se podařilo dotáhnout do konce záměr rozdělit základní školu znovu na tři samostatné subjekty. Tři nové školy začnou fungovat až od srpna, ale nyní padlo poslední klíčové rozhodnutí – rozdělení posvětilo ministerstvo školství. V nejbližší době se budou vybírat nové ředitelky či noví ředitelé dvou škol, na Zelené zůstane stávající ředitel Martin Staněk.
Nový předseda ODS – Možná bychom se měli naučit rozlišovat a psát Martin Staněk starší a Martin Staněk mladší – nyní se nám oba setkali v dubnovém focusu našich čtenářů a posluchačů. Martin Staněk mladší byl totiž zvolen předsedou boskovické ODS a poté byl hostem našeho podcastu. Zatím ale není jisté, jestli stranu povede i jako lídr do komunálních voleb v příštím roce.
Zkratka do Červené zahrady – Na konci měsíce se ještě mezi nejčtenější texty stihl vyšvihnout článek o tom, že radnice připravuje vybudování nové, bezpečnější cesty od letního kina do Červené zahrady. Autor tohoto newsletteru si při focení na místě znovu potvrdil, že výstup touto trasou dá docela fušku. Přesto je velmi oblíbený a po úpravě bude nejspíš ještě frekventovanější.

Stručně
Městská rada vyhlásila výběrové řízení na jednatele nemocnice, kterou už více než půl roku dočasně vede starostka Jana Syrovátková (Změna22).
Za necelý jeden milion korun proběhne v nejbližší době první fáze snahy řešit stav dešťové kanalizace na Komenského ulici, kde při přívalových deštích pravidelně vzniká laguna.
Kompletní rekonstrukce elektroinstalace se dočká budova Zelené školy na náměstí 9. května.
V Červené zahradě dojde k přeložce trafostanice, která je nutná kvůli výstavbě sportovní haly.
Město souhlasí s tím, aby v Boskovicích vznikla soukromá základní škola Meluzína.
Rada města uložila firmě Recovera změnit provozní dobu boskovického sběrného dvora. Posouvá se jednak začátek letního období už na duben, dále se sobotní provoz zahajuje až v 8 hodin, protože o dobu od 6.30 do 8 hodin ráno byl velice nízký zájem.
V pondělí 5. května se zahajuje oprava vodovodu na ulicích Mánesova a Bílkova. Stavební práce zde budou trvat dva až tři měsíce.
Zastupitelé schválili rozdělení památkových dotací.
V procesu je několik změn územního plánu.
Při schvalování rozpočtového opatření se zastupitelé neshodli na schválení částky na projektovou dokumentaci ke knihovně – budou se kvůli tomu asi muset sejít mimořádně.
Galerie Otakara Kubína oznámila, že se znovu otevře v červnu a první vystavující bude Toy_Box, která ve městě navíc vytvoří i mural.
Město má stavební povolení a požádá o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu Stezky pro chodce a cyklisty Mladkov–Svitávka a lávky pro pěší a cyklisty přes řeku.
Od května je možné přihlašovat projekty do dalšího ročníku participativního rozpočtu BoskoVize.
Na Dukelské ulici u Lasákova mlýna vznikne autobusový záliv a nová zastávka.
Město už nakoupilo na burze plyn na příští rok a zahájilo nákup elektřiny.
Mezi letošními velkoplošnými opravami chodníků je nejvýznamnější oprava dlouhého chodníku podél parkoviště u bytových domů na Komenského ulici.
Festival Boskovice zná termín a první jména.
Flétnistka Michaela Koudelková připravuje vydání svého prvního alba.
Na gymnáziu vznikla další zdařilá inscenace Poetického divadla.

Podcast
V dubnu jsme do našeho podcastu pozvali zmíněného nového předsedu ODS. Komunální volby se blíží, a tak jsme věnovali větší prostor jeho představám o tom, jak a co by měla dělat strana, která byla po většinu porevolučního období hlavní politickou silou ve městě.
Trochu rozvernější speciální díl kulturního podcastu jsme věnovali filmové přehlídce věnované tvorbě boskovického režiséra Michala Grigy. V rozhovoru s Michalem a jeho blízkým spolupracovníkem Radkem Pernicou se ukázalo, že tvorba této filmové party se sice v posledních deseti letech odmlčela, ale nyní se plánuje nová.
Do standardního dílu kulturního podcastu jsme pozvali Jaroslava Janouška, který spolupořádá cyklus debat Perspektivy. Odvinulo se myslím moc fajn a zajímavé povídání nejen o Perspektivách, ale také o pohledu nedávného přistěhovalce na boskovickou kulturu.

Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy:
Moc se mi líbí výběr lokality pro mural věhlasné Toy_Box. Přijde mi dobré, že nebude na nějakém honosném místě, ale na nepěkné budově kotelny na sídlišti, kam právě přinese novou kvalitu. Celkově je tento počin spojený s první výstavou v nově otevřené Galerii Otakara Kubína od kurátorky Gabriely Kolčavové docela majstrštyk a nejspíš se můžeme těšit, kam bude galerii směřovat dál. Boskovice zřejmě získávají další kulturní prostor, který může svým významem dalece přesahovat hranice města.
My novináři jsme fakt hrozní – když se politici hádají, pohoršujeme se nad tím, a když je dění na politické scéně moc velká selanka, taky nám to nevoní :) Po posledním nebývale poklidném jednání zastupitelstva jsem si tudíž zabrblal, že se nám zdravý a věcný konflikt nějak vytrácí. No ještě je brzo na soudy, ale časem uvidíme, jestli to není trend – komunální volby se blíží a jeden hrozný novinář by se skoro bál, že tentokrát se nebudou všichni politici čím dál víc přít, ale naopak budou čím dál víc smířliví, protože si nechtějí nikdo s nikým kazit koaliční potenciál. A při vší opatrnosti nám nakonec nikdo pořádně neřekne, co a jak chce pro město udělat.
A co mi udělalo radost? Na konec května připravujeme další ročník akce Odpoledne v židovském ghettu. Myslím, že dramaturg Petr Michálek připravil opět pozoruhodný program, kromě toho se k nám ale přidala divadelnice Kristýna Štarhová, která společně s Vítem Malotou a studentstvem středních škol vytváří představení vycházející ze skutečných příběhů z boskovické židovské čtvrti. Potěšilo mě na tom mimo jiné to, že představení Návrat se inspirovalo knihou Příběhy z ghetta, kterou Ohlasy vydaly, a je věnované památce její autorky Heleny Janíkové. Je to pěkné potvrzení toho, že Lenčina dlouholetá poctivá práce pro židovskou čtvrť přesahuje horizont lidského života a je stále velkým přínosem, nyní i pro další generaci.
Kromě toho chystáme ještě jedno větší překvapení v Ohlasech, mělo by znamenat významné obohacení našeho obsahu. O tom ale víc až příště, zatím nám držte palce, ať se vše podaří 🙂
Srdečně zdraví a pěkné květnové dny přeje
Tomáš Trumpeš