Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. V dubnovém ohlédnutí opět dominuje vzpomínka na významnou osobnost města, která nás opustila – na doktorku Zdeňku Čejkovou. Velký zájem jste projevili o změnu plánů na novou knihovnu, o sečení trávníků a z čelních příček nezmizelo ani téma nemocnice.
Témata měsíce
Připomenout člověka, který se výrazně zapsal do místní společnosti, je také důležitou úlohou lokálních novin. Znovu se to potvrdilo zájmem o moc pěkný text Hany Kvapilové o pro mnohé nezapomenutelné dětské lékařce Zdeňce Čejkové. Neutuchající je zájem o boskovickou knihovnu – kéž by to bylo pro politiky znamením, že další pokus by už měl vyjít. Silným tématem je sečení trávy a samozřejmě nemocnice – tentokrát jsme věnovali výraznější prostor názorům opozice.
Odešla Zdeňka Čejková – Ve vzpomínkovém textu Hana Kvapilová kromě profesní roviny zmiňuje i další podstatný rys paní primářky Čejkové, a to její zájem o klasickou hudbu. O pěkný moment se pak postarala klavíristka Kristýna Znamenáčková, která na koncertě v sýpce věnovala doktorce jednu skladbu a na závěr zvolal někdo z hostů do potlesku její tradiční: „Bravo!“
Skromnější knihovna v ZZN – Na jednání zastupitelstva místostarosta Lukáš Holík mimo jiné řekl, že máme možná poslední důvod podívat se v prezentaci na návrh knihovny architekta Zdeňka Fránka. Z téhož důvodu vkládáme vizualizaci i do tohoto newsletteru – pohledem na úplně první obrázek se loučíme s projektem, který se nám líbil a který v mnoha ohledech překročil hranice možného. To stvrdilo i zastupitelstvo a odhlasovalo jeho ukončení. Město už přišlo s novým plánem, jak knihovnu řešit, o čemž Ohlasy informovaly a naše čtenáře to velmi zajímalo.
Sečení trávy – Naše přispěvatelka Hana Kvapilová v dubnu opanovala první i třetí příčku čtenosti – pomyslnou bronzovou medaili získává za text, který napsala jakožto představitelka iniciativy Zelená peřina. Vepsala do něj nejen konkrétní postřehy k často diskutovanému tématu sečení trávy, ale i jisté zklamání z nového vedení města a jeho malého úsilí o progresivnější přístup k péči o zeleň:
„Od nového vedení radnice jsme si mimo jiné slibovali posun v péči o veřejnou zeleň. V několika oblastech k němu z našeho pohledu určitě došlo, a to zejména co se týče zakládání trvalkových květinových záhonů, které jsou z ekologického, ekonomického a dle našeho názoru i estetického hlediska přínosem. Co se týče péče o travní plochy, cítíme zklamání, smutek a marnost.“
Opozice o nemocnici – Za rok a půl od voleb jsme se několikrát kriticky vyjádřili o příliš pasivním fungování boskovické opozice, zároveň jako novináři musíme každou opozici oslovovat a aktivně se snažit zprostředkovat její postoje, aby nám demokratická diskuse neustrnula. Tentokrát jsme opozici požádali o její pohled na situaci v nemocnici a hlavně o hodnocení dosavadního postupu vedení města. O text byl slušný zájem a mimochodem poměrně věcná a zajímavá diskuse se na toto téma vedla i na zastupitelstvu. Michaela Žejšková formulovala požadavek na vedení města poměrně jasně:
„Chtěli bychom jednoznačně definovat ze strany vedení města, kam kráčíme. Jestli směrem ke kraji, nebo s nemocnicí zůstáváme v městském provozování.“
Stručně
Radnice připravila úplně nový dotační titul na podporu trenérů dětí a mládeže.
Kino Panorama bude mít nové sedačky.
Místostarosta Lukáš Holík nově přebírá politický dohled nad městskými Službami.
Byl spuštěn participativní rozpočet – nově pod názvem BoskoVize.
Turisté budou mít k dispozici nového digitálního průvodce městem.
V Prostoru debatoval boskovický rodák a ústavní soudce David Uhlíř.
Kuchyni Městské správy sociálních služeb čeká rekonstrukce za více než 20 milionů korun.
Město určilo, které chodníky letos opraví.
Bude pokračovat druhá etapa výměny veřejného osvětlení.
Nepodařilo se prosadit přechod u Lasákova mlýna. Radnice zkusí prosadit aspoň místo pro přecházení.
Poplatek za užívání veřejného prostranství se bude nově vyřizovat jen na finančním odboru.
Byly rozděleny památkové dotace.
Pokračuje jednání s tenisty o převodu pozemků v Červené zahradě na město.
Zastupitel Oldřich Kovář na protest proti nové podobě zpravodaje odstoupil z mediálního výboru.
Došlo ke snížení počtu členů osadního výboru v Mladkově.
Zastupitelé řešili zajímavý případ zastavění městského pozemku.
Město má pohledávky více než 10 milionů korun, nejvíc lidé dluží na dopravních pokutách.
Nový jednatel nemocnice uvedl, že aktuálně v nemocnici chybí sedm lékařů a devět sestřiček.
Podcast
Na začátku dubna jsme natočili s mírným zpožděním díl kulturního podcastu, který už jsem nestihl zahrnout do minulého newsletteru. Přehled akcí už samozřejmě expiroval, ale rozhovor s bratry Oujeskými o jejich působení na sypce můžu doporučit i teď.
Pokračujeme v diskusním formátu – tentokrát jsme si pozvali vedoucího Památníku písemnictví na Moravě Jiřího Davida, který se angažuje také v boskovické kultuře. V návaznosti na přípravu boskovické knihovny jsme debatovali o knižní kultuře a čtenářství.
A do kulturního podcastu na květen jsme pozvali manžele Tajovské – Janu a Ondřeje. Ti společně připravili představení Svatební košile, tedy scénické provedení kantáty Antonína Dvořáka. Generálku navštívil s fotoaparátem Tomáš Znamenáček.
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy:
Na zastupitelstvu se do koalice opřela možná trochu nečekaně bývalá starostka Hana Nedomová, která mimo jiné uvedla, že by jí měli mladší zastupitelé z nových uskupení naslouchat, protože ona má na rozdíl od nich „ty zkušenosti“. Inu, ano, má významnou politickou zkušenost, jak spadnout během jednoho období z osmi mandátů na čtyři. Stejně tak ODS má zkušenost, jak spadnout z šesti na tři, lidovci během dvou období ze čtyř na dva a Topka ze tří na jeden. Takže za dva roky a něco uvidíme, jak moc si nově vládnoucí strany nechali od zkušenějších poradit…
Rovněž na zastupitelstvu se v debatě ukázalo, že opoziční a koaliční zastupitelé měli nejen neveřejné, ale ani nijak směrem k občanům nekomunikované setkání k nemocnici. Pak padaly návrhy na podobný zastupitelský seminář ke knihovně a znovu k nemocnici. Pojďme si zopakovat, že jednání zastupitelstva je ze zákona veřejné a obcházet to tím, že se zastupitelé budou před jednáním scházet neveřejně, něco si tam předjednají a na zastupitelstvu už to pak bez diskuse projde, je velmi nekalá praxe. Koalice, která se zaklínala transparentností, by se k tomu v žádném případě neměla uchylovat. Psal o tom už kolega Marek Osouch v roce 2018:
„Semináře nebo také pracovní setkání zastupitelů jsou v některých obcích oblíbené – nejdříve všechno probereme tajně za dveřmi a pak na veřejném zastupitelstvu, kam mohou občané, vše bez diskuze schválíme, jak jsme si už předem domluvili. Politika se ale má odehrávat právě na veřejném zasedání zastupitelů; interní debaty mohou probíhat na úrovni zastupitelských klubů nebo koalice, nikoli celého zastupitelstva. Na politiku takový postup jen klade hořkou pachuť.“
Závěrečnou rubriku Radost! bych tentokrát věnoval všem, kdo se nikoliv pouze účastní, ale opravdu pracují v komisích. Ohlasy zahájily nový seriál, ve kterém budeme jednání komisí postupně zkoumat. Záměr jsem chystal delší dobu, ale už první rešerše zápisů z komisí jednoznačně ukázaly, že se tam zvedají a diskutují často velmi zajímavá témata, a těch lidí, kteří zde opravdu pracují pro město – ve volném čase a zdarma – není vůbec málo. A z toho nejde nemít radost.
V redakci máme také jednu velkou radost, ale o té až příště, neboť je zatím tajná a musíme počkat, až se Tomáš Znamenáček příští týden vrátí z Novinářského fóra.
Srdečně zdraví a pěkné květnové dny přeje
Tomáš Trumpeš