Ohlasy ledna
Ulice jako sklenice, šéfové nemocnice a KZMB na odchodu, Boskovická spojka a inspekce v základní škole.
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. Ani lednovému ohlédnutí se nevyhnuly nekrology. Silně rezonovala témata nemocnice, Boskovická spojka, ředitel KZMB a inspekce v základní škole. Úplný prim ale nejspíš získal fotoreport z lednové námrazy v ulicích.
Témata měsíce
Nejúspěšnějším příspěvkem Ohlasů s desetitisícovým dosahem na sociálních sítích byl tentokrát nikoliv článek, ale krátký fotoreport, který přišel v pravou chvíli – Tomáš Znamenáček varoval před silnou námrazou, která opanovala boskovické ulice večer 22. ledna.
Námraza v ulicích – Venku se takřka nedalo chodit, fotograf Tomáš Znamenáček byl naštěstí vybaven takzvanými nesmeky a díky tomu pořídil několik snímků z ulic, které se proměnily v kluziště. Zasahovat bohužel musela i záchranná služba. Fotky měly obrovský dosah, asi o dost větší, než tušíme, protože si je ještě na svůj profil vypůjčilo jedno brněnské rádio.
Zdeněk Krajíček a Věra Opatřilová – Také v lednu se na nejčtenější příčku v našich statistikách bohužel dostal nekrolog – nečekaně a tragicky opustil tento svět Zdeněk Krajíček, který byl před pár lety také spolurespondentem našeho rozhovoru o Vatře. Za Vatráky na něj napsala moc pěknou vzpomínku Anička Dušilová. Moc děkujeme také Taťáně Reiblové, která nám napsala vzpomínku na Věru Opatřilovou, která zemřela na konci prosince.
Malé nemocnice – Velmi sledované je tradičně téma nemocnice. Tentokrát ovšem opravdu mimořádně uspěl trochu atypický, nezpravodajský text, a to obecnější zamyšlení Hynka Skořepy o významu malých městských nemocnic. Zájem byl samozřejmě také o text, ve kterém jsme informovali o rezignaci jednatele Miloslava Kavky, a o článek pojednávající o – především personální – situaci v boskovické nemocnici.
Boskovická spojka – Aktualizované informace jsme přinesli k Boskovické spojce. Podle záměrů Správy železnic to vypadá, že přímým vlakem se z Boskovic do Brna či zpět projedeme už za několik málo let. Přiznám se, že jakkoli rozumím minimálně části věcných výhrad, které formuloval v Ohlasech dříve Hynek Skořepa, moc nerozumím vlně hejtů, která se na samotný záměr snese vždy, když o něm píšeme. Nejinak tomu ale bylo i tentokrát.
Ředitel KZMB – Silně zarezonovala také zpráva o záměru Ondřeje Dostála skončit jako ředitel KZMB. A velký zájem byl už o rozhovor, který jsme s ním ještě předtím vedli v kulturním podcastu. Zaujalo mě, že ze suchého, informačního textu o plánovaném odchodu ředitele vyvstal zajímavý pohled na rozdíly v uvažování o roli městské kulturní organizace a jejím působení na škále mezi náročnější kulturou s ambicí kultivovat a vzdělávat a čistou zábavou. Podle informací z tiskové konference se nakonec o odchodu ředitele ještě jedná, o výsledku budeme informovat.
Inspekce na základní škole – Česká školní inspekce vydala zprávu, ve které shrnuje poznatky z inspekce na boskovické základní škole. O závěrech inspekce jsme informovali a mě pak při čtení velice zajímavého rozhovoru s již bývalým vysoce postaveným úředníkem ministerstva školství Jakubem Drbohlavem mimo jiné zaujalo, že určitý nesoulad mezi organizačním a vzdělávacím řízením školy, který jsem v inspekční zprávě vnímal, asi nebude boskovický, ale spíš systémový problém. Jakub Drbohlav říká:
...naše vzdělávání je orientované na ředitele škol jako ředitele věznice, tedy někoho, kdo hlídá, aby běžely procesy, vyplňovaly se papíry a neporušoval se zákon. To by se mělo změnit – ředitelé by měli umět formulovat vizi školy a pak ji naplňovat.
Architektonická soutěž na generel Červené zahrady – V lednu jsme se ještě věnovali také výsledku první boskovické regulérní architektonické soutěže. Nejprve jsme pořídili rozhovor s vítězem Martinem Doleželem, o který byl značný zájem. A vysoké čtenosti dosáhl i jako vždy precizně formulovaný komentář Tomáše Znamenáčka. Jeho text mimo jiné dokládá, že navzdory všem průpovídkám o novinářských hyenách s velkou chutí píšeme i pozitivní texty, když se něco opravdu povede:
Bez velkých průtahů rovnou řeknu, že právě dokončená urbanistická soutěž na areál Červené zahrady je zásadní pozitivní milník ve vývoji města. Po letech vymlouvání se na to, jak dlouhé, drahé a zbytečné soutěže jsou, jsme během jediného roku získali desítku návrhů, odborná porota s převahou nezávislých členů z nich vybrala ten nejlepší, ten byl společně s dalšími oceněnými návrhy představen veřejnosti a celé nás to nestálo ani setinu částky, kterou chceme v dalších dekádách v Červené zahradě postupně investovat. Co k tomu dodat?
Stručně
V soutěži o návrh pomníku zemřelým a nenarozeným dětem zvítězila Pavlína Šváchová s dílem Vanitas.
Město zahájilo jednání s dopravní policií, zda policie povolí vytvoření přechodu přes ulici Dukelskou u Lasákova mlýna.
Letos o prázdninách by měla proběhnout výměna oken na budově základní umělecké školy.
Komise pro životní prostředí doporučuje ponechat na Sokolské ulici keřovou zeleň a pouze ji upravovat tak, aby byly zlepšeny rozhledové podmínky pro řidiče.
Komise také vzhledem k nárůstu dopravy a průmyslu ve městě doporučuje měřit kvalitu ovzduší.
Letos dojde ke kácení pěti lip na ulici Sokolské, na jejichž špatný stav má město dva nezávislé posudky. Pokáceny budou také tři borovice na Lidické ulici – tyto stromy bohužel poškodil neznámý pachatel motorovou pilou.
Boskovice ukončí spolupráci s firmou, která pro ně provozovala web PinCity, na kterém mimo jiné fungoval i participativní rozpočet (PaRo). Nyní chce město využívat platformu Munipolis.
Městská policie získá takzvaný Portál Bezpečí, který jí umožní lepší a rozšířenou komunikaci s těmi, kdo se dovolají na tísňovou linku 156.
Odběratelé tepla v městském systému centrálního zásobování teplem (CZT) mají pro letošek jednu z nejnižších cen ve srovnání s podobnými městy v okolí, a to 1018 korun za gigajoule.
Začaly rekonstrukční práce na Hybešově ulici, probíhat budou ve dvou etapách, a to v části mezi ulicemi Svatopluka Čecha a Křižíkova. Zřízen zde bude přechod pro chodce, po kterém veřejnost dlouho volala.
Pravidelné výběrové řízení na nové ředitele škol by mělo proběhnout nejpozději do konce dubna. Podle vedení města to bude ještě dřív.
Příprava stavby sportovní haly stojí hned na dvou křižovatkách – Boskovice se musí rozhodnout, jakou halu vlastně chtějí, a jakým způsobem vyberou finální návrh.
Za více než 360 tisíc korun bude rozšířeno veřejné osvětlení na Hrádkově podél silnice.
Koncepci dopravy pro město za necelé dva miliony zpracuje brněnská společnost DHV PRO.
Městská policie navrhla zavést na místech, kde řidiči nejčastěji překračují povolenou rychlost, úsekové měření. Konkrétně ve dvou lokalitách: na ulici Sokolská a dále na ulicích Dukelská, Sušilova a Lidická.
V návaznosti na architektonickou soutěž na generel Červené zahrady schválila městská rada smlouvu s vítězem, architektem Martinem Doleželem, na základě které rozpracuje za 2 miliony korun svůj architektonický návrh generelu Červené zahrady do podoby územní studie.
Město rozdělilo dotace na sportovní a volnočasové akce, dotace na kulturu, na festival Boskovice, na práci fotbalistů v mateřské škole a na Boskovické běhy.
Pokračuje digitalizace městského úřadu.
Výtěžek z vánoční Polévky pro chudé i bohaté umožnil rozdat potřebným 120 tisíc korun.
Jihomoravský kraj vyhlašuje konkurzy na ředitele škol a školských zařízení – nové ředitele dostanou také boskovická Střední škola André Citroena a Středisko volného času.
Hejtman Jan Grolich avizoval, že jednání s ministerstvem financí o narovnání finančních příspěvků krajům směřuje k pozitivnímu výsledku. Pro náš kraj by to znamenalo výrazné navýšení peněz, které od státu dostává.
Chystá se další beseda k případnému rozdělení základní školy – ve čtvrtek 15. února od 18.00 v sokolovně.
Podcast
V lednu se nám povedlo natočit hned tři díly našeho podcastu.
Hostem prvního z nich byl vítězný architekt soutěže na generel Červené zahrady Martin Doležel. Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji si podcast poslechnout, kultivovaný autorský komentář k návrhu je velice přínosný.
Zareagovali jsme na sebehodnocení boskovické koalice a zároveň jsme otestovali nový formát – vyzkoušeli jsme si delší kritickou diskuzi o boskovické politice, ke které jsme přizvali opoziční zastupitelku a bývalou místostarostku Dagmar Hamalovou. Dosavadní působení koalice jsme myslím probrali docela zevrubně a za ohlasy na tuto debatu jsme velmi vděční – připomínky nám neváhejte psát!
Hostkou kulturního podcastu byla Monika Lepková, která vyučuje na Střední pedagogické škole dramatickou výchovu. O své práci mluví velmi poutavě.
Glosy a Radost!
Zde dvě tradiční glosy:
Jsem velmi zvědav na finální uzávěrku hospodaření města v loňském roce a na závěrečný stav financí na městských účtech. Je zajímavé, jak často debatujeme o tom, že na něco nejsou finance, přitom bychom si možná spíše zasloužili označení Boskovice – město, které neumí utrácet peníze. Naspořeno budeme mít okolo 200 milionů korun a náš vnitřní investiční dluh stále roste. Je zřejmé, že kdyby šlo jen o peníze, knihovna nebo hala mohly dávno stát.
Velkým zklamáním pro mě bylo hlasování naší senátorky Jaromíry Vítkové, která se postavila proti přijetí Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Ke schválení chyběly pouhé dva hlasy a Jaromíra Vítková se tentokrát bohužel nepřidala k pokrokověji naladěné části lidoveckého senátního klubu, který reprezentuje třeba Miluše Horská, ale k Jiřímu Čunkovi a konzervativnímu křídlu. Celková úroveň senátní rozpravy před hlasováním byla žalostná. Ach jo.
Závěrečnou rubriku Radost! bych bych tentokrát zaměřil na městský grantový systém. Dotace na kulturní, volnočasové a sportovní akce vedení města výrazně navýšilo a ukázalo se, že to byl vynikající krok. V celkovém rozpočtu se nejedná o nijak zásadní částku a účinek je přitom obrovský. Při pohledu na seznamy podpořených aktivit se nelze ubránit radosti nad tím, o jaké pestrosti, nápaditosti, ochotě něco dobrovolnicky připravit a tím i o obrovském celkovém oživení města to vypovídá.
Ohlasy v únoru tentokrát zatím nenápadně slaví 9. narozeniny. Malou oslavu či speciální narozeninový počin jsme tentokrát trochu odložili, protože je plánujeme spojit s jednou novinkou, kterou chystáme. Ale dovolte mi aspoň zde poděkovat všem čtenářům a podporovatelům, bez kterých by tohle všechno nemělo žádný smysl. Díky a těšíme se na další setkávání, debaty a dobrodružství! Osobně moc děkuji svým kolegům a našim přispěvatelům, kteří na rozdíl ode mě pro Ohlasy pracují nad rámec svých běžných pracovních povinností.
Srdečně zdraví a pěkné únorové dny přeje
Tomáš Trumpeš