Ohlasy prosince
Změny na železnici, Janečkova vila, okolí Zelené školy, rozpočet a politické bilancování
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. Prosincovému ohlédnutí dominují změny v železniční dopravě, které doplnila témata související s architekturou – minulou i současnou. Zajímal vás i rozpočet na rok 2025 a bilancování v poločase volebního období.
Témata měsíce
Máloco je v našich novinách taková sázka na jistotu, jako když se ozve Marek Osouch s tím, by zase zkusil sepsat něco o dopravě. Nejinak tomu bylo tentokrát a očekávaný hit se skutečně hitem stal – nejen měsíce, ale celého roku. Jako vždycky nás potěšila odezva na texty, které se týkají zajímavých staveb a veřejného prostoru. Stejně tak jsme rádi, že hojně čtete články zahrnující zpravodajskou rutinu – zpravodajství z radnice a rozbor rozpočtu města na nový rok 2025. Trochu se nám až do prosince protáhla i reflexe prvních dvou let volebního období, a možná budeme ještě pokračovat i teď v lednu.
Změny v železniční dopravě – Změn v železniční dopravě začalo v prosinci platit poměrně dost a netýkají se zdaleka jen spojů a návazností – cestování vlakem se opravdu mění v mnoha aspektech, které Marek Osouch shrnul ve svém článku. Takže toho, kdo čte Ohlasy, zavřená pokladna na nádraží nepřekvapila.
Janečkova vila – Architekt Petr Ondráček napsal další text o vile, která roky zela prázdnotou a dnes prochází rekonstrukcí. Boskovické architektonické dědictví stále přitahuje velkou pozornost. Zároveň sdílím Petrův povzdech nad výsledky naší aktuální epochy a nepřestávám doufat, že toto se v Boskovicích změní k lepšímu. Zlatou éru sice nezopakujeme, ale aspoň něco přidat bychom mohli:
Je zvláštní, že nositelem osvícenosti a architektonické kvality je v Česku i několik desítek let po revoluci namísto municipalit povětšinou spíše soukromý sektor. Chápu, že období budování nové republiky a souvisejících finančních pobídek, které tu bylo ve 20. a 30. letech minulého století, zřejmě znovu nezopakujeme.
Rekonstrukce okolí Zelené školy – Příležitost ne sice v podobě nové budovy, ale aspoň výrazné proměny a kultivace veřejného prostoru se nabízí v podobě plánované rekonstrukce okolí Zelené školy. Zájem o článek doprovozený vizualizacemi byl rovněž značný.
Z radnice – Hodně se četl i další ze zpravodajských reportů po jednání prosincové městské rady. Hlavní tématem bylo, že z výběrového řízení nevzešel nový jednatel nemocnice a tu tak bude dále řídit starostka Jana Syrovátková. A také jsme se dozvěděli, kdo zvítězil v letošním ročníku BoskoVize.
Rozpočet – Městský rozpočet se v průběhu roku obvykle dost mění, ale i tak nám poskytuje dobrou představu o tom, co se ve městě plánuje a jaké má vedení města priority. Co se do plánů dostalo, a co ne, z rozpočtových tabulek vytáhl a sepsal Marek Osouch.
Radnice v poločase – Potěšil mě zájem o článek, který dal nakonec víc práce a je rozsáhlejší, než jsem původně předpokládal. Pokusil jsem se v něm shrnout, čím vším a s jakými průběžnými výsledky se boskovická radnice za první dva roky v tomto volebním období zabývala. Není toho věru málo, až člověka napadá poněkud profláklá věta: Pořád se něco děje.
Stručně
Zastupitel a radní Ivo Moudrý (Naše Boskovice) se vzdal mandátu; na jeho místo do zastupitelstva nastoupila Michaela Pál, doplnění rady se bude řešit až v únoru.
Starostka na zastupitelstvu představila varianty řešení křižovatky u pošty.
Letošní ročník participativního rozpočtu nazvaného nově BoskoVize vyhrál projekt Hnízdní věž pro jiřičky.
Připravují se nová pravidla pro fungování sociálních sítí města.
Zastupitelé řešili také nové znění městských vyhlášek – diskutovali třeba o volném pohybu psů nebo o kontrole dodržování výjimek z rušení nočního klidu.
Město si nechá zpracovat studii na celou lokalitu Milánovy, kde se kvůli změně územního plánu předpokládá větší výstavba.
Boskovice výrazně navýšily cenu, za kterou prodávají majitelům pozemky pod bytovými domy.
Město má nové vánoční osvětlení za půl milionu korun, lídryně opoziční koalice SPOLU označila provedení za „cirkusové“.
Radní Radek Pernica (Změna22) představil základ plánu na oslavy 80. výročí od konce druhé světové války.
Dojde k navýšení ceny vodného a stočného okolo dvou procent.
Záměr postavit parkovací dům na parkovišti u budovy bývalé Jednoty se ukázal jako neefektivní.
Na radnici byla doručena petice za zachování nemocnice, kterou organizovali boskovičtí lidovci. Podepsalo ji 2800 lidí.
Na ulici Rovná se sníží maximální rychlost ze 70 na 50 kilometrů v hodině.
Před budovou městského úřadu na náměstí 9. května přibude jedno vyhrazené parkovací místo pro autoškolu.
Přímo před budovou Střední školy André Citroëna bude nejen zrušen přechod, ale také zde z důvodu bezpečnosti přibude zábradlí v délce deseti metrů.
V lokalitě městského úřadu dojde k mírnému snížení ceny tepla, v ostatních lokalitách k nárůstu o 4 až 8 procent. Částka bez DPH činí 984,18 korun za gigajoul.
Podcast
V prosinci jsme natočili další z našich redakčních debat, tentokrát trochu speciální – s Magdou Znamenáčkovou a Tomášem Znamenáčkem jsme si povídali o našem novém nakladatelském počinu, což je vydání knihy Heleny Janíkové Příběhy z ghetta. Mluvili jsme o tom, jak kniha vznikala a jaký máme k textům vztah.
Před Vánocemi jsme natočili další pokračování zatím nepravidelného seriálu rozhovorů s evangelickým farářem Jiřím Burešem, tentokrát na téma Křesťanství a nenásilí.
A tentokrát odkážu ještě na jeden externí podcast – hostem v něm byl totiž Tomáš Znamenáček a o naší práci s ním rozprávěl ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky David Klimeš. Je to pro nás čest a hlavně myslím, že vzniklo mimořádně zajímavé povídání o lokální žurnalistice. Dejte si!
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy:
Při sledování zastupitelstva jsem si tradičně pro sebe a tentokrát i na sociálních sítích povzdechl nad něčím, co mě občas opravdu trápí, tak to zopakuju i tady: Kolik času, práce a překvapení by si politici ušetřili, kdyby pozorněji četli a poslouchali Ohlasy! U věcí, o kterých opakovaně píšeme a mluvíme deset let, mě to fakt trochu bolí.
V redakci jsme debatovali o tom, jestli kritika vánočního osvětlení není tak trochu politická sebevražda. Já tedy Michaele Žejškové rozumím, na mě už je těch světel a zejména svítících andělů taky trochu moc, ale zaznamenal jsem zásadní protiargumenty, jako že dětem se to líbí a čím víc světýlek, tím víc Vánoce. Politicky je to rozhodně taková kritika riskantní hra 🙂
Závěrečnou rubriku Radost! tentokrát s dovolením zaměřím pouze na Ohlasy. Měli jsme těch radostí tolik, že mně stejně skoro nestačí, a to už jsem podcast V pressu takticky umístil do rubriky výše. Největší radost nám samozřejmě udělala nová knížka Příběhy z ghetta, o kterou byl veliký zájem, je vyprodaná, ale už můžeme potvrdit, že chystáme dotisk. Pokud jste si ji tedy pořídit nestihli, budete mít ještě příležitost – konkrétní termín zatím nevíme, čekáme na informaci z tiskárny. V souvislosti s tím jsme mocně pokročili na našem webu a mimo jiné máme zbrusu nový obchod! No a aby toho nebylo málo, sešli jsme se také s designérkou služeb Lujzou Kotryovou a absolvovali velmi podnětný rozhovor o tom, jak dělat lepší noviny a jak lépe zjistit a rozumět tomu, co on nás jako naše publikum očekáváte.
PF 2025 jsem se pokusil vyjádřit v prvním letošním textu Ohlasů.
Srdečně zdraví a pěkné lednové dny přeje
Tomáš Trumpeš