Ohlasy října
Situace v boskovické nemocnici, opravy skalického rybníka, start tématu rozdělení základní školy a renesance participativního rozpočtu
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. Říjnovému ohlédnutí dominuje téma boskovické nemocnice, které obsahuje hned několik různých aspektů. Věnovat se jim budeme i nadále, některé mají celostátní, některé krajský a některé čistě místní kontext.
Témata měsíce
S prvním výročím vlády nové boskovické koalice výrazně zarezonovala dvě témata, která budou možná daleko víc než investiční akce typu hala či knihovna rozhodovat o vnímání a politickém osudu nového vedení města. Je to zdravotnictví a školství. Minimálně v prvním případě jde přitom o věc, kterou radnice nemá zdaleka ve svých rukách. Vlivů na chod a budoucnost nemocnice je opravdu hodně, přesto bychom asi byli všichni rádi, kdyby přístup města vyzníval minimálně nechaoticky, rozvážně a kompetentně. V případě školství a debaty o případném rozdělení škol se naopak jedná o přímý a zatím asi nejodvážnější politický krok radnice. Obě témata jsou velmi citlivá – vždyť v tom prvním jde o zdraví a ve druhém o děti.
Krize v nemocnici – Největší čtenářskou odezvu vyvolal v říjnu článek, který jeden náš tradiční hejtr z řad bývalých politiků označil za hanebnost. Z naší strany šlo ovšem o standardní práci, reprodukovali jsme to, co starostka Jana Syrovátková a jednatel nemocnice Miloslav Kavka uvedli k situaci v nemocnici na tiskové konferenci města. S radostí a zcela samozřejmě jsme poté dali prostor také jinému pohledu na věc. Přes negativní ohlasy na vyjádření vedení města i nemocnice je třeba ocenit, že v situaci, kdy se o dění v nemocnici různě spekulovalo a šířily se ledasjaké informace, radnice jednatele na tiskovou konferenci přizvala a otevřeně se k problémům v nemocnici vyjádřila. Ačkoliv některé výroky byly opravdu velmi tvrdé, třeba když jednatel nemocnice označil lékaře za zmanipulované.
„Pokud budou lékaři zmanipulovaní a budou si trvat na svém, sami si podříznou větev.“
Na samém konci října se mimořádně sešla rada, po jejímž jednání se minimálně rétorika starostky Jany Syrovátkové změnila.
„Probírali jsme situaci lékařů a podstatu jejich protestu. Víme, že naši lékaři pracují nad rámec své pracovní doby a mnohdy i nad rámec svých možností. A že v podstatě nemají jak jinak upozornit vládu i veřejnost na to, že je celý systém zdravotnictví špatně nastaven a že je potřeba situaci řešit.“
Skalický rybník – Velký čtenářský zájem vyvolal svým komentářem k rekonstrukci rybníka u Skalice nad Svitavou přírodovědec Hynek Skořepa. Těší nás, že příroda a krajina jsou v takovém centru zájmů našich čtenářů.
Rozdělení škol – Možná trochu nečekaně se už letos otevřelo poměrně razantně téma potenciálního rozdělení boskovické základní školy zpět na samostatná pracoviště. Informovali jsme nejprve o analýzách, které si město nechalo zpracovat a posléze i o semináři, který uspořádalo pro zastupitele. Nečekaně razantní je na celé věci diskutovaný termín – v souvislosti s konkurzem na nového ředitele se rozdělení škol zvažuje už o příštích letních prázdninách.
Participativní rozpočet – Zřetelným úspěchem skončila snaha nového vedení města přitáhnout aktivní občany zpět k participativnímu rozpočtu, v rámci kterého lidé městu přispívají svými nápady na konkrétní projekty, které pak soutěží o podporu v hlasování a město je následně realizuje. Informovali jsme o přihlášených projektech a následně i o tom, které prošly prověřovacím procesem na úřadu a které byly vyřazeny.
Záplava po přívalovém dešti – Po sérii fotografií, která zabodovala v září, jsme se vrátili k tématu dešťové kanalizace a předcházení podobným záplavám i zpravodajsky. Téma neopouštíme a nyní připravujeme konkrétnější text o možnostech řešení.
Rok vedení města – Pozornost čtenářů vyvolalo i první výročí od zvolení nového vedení města. O něco větší pozornost vyvolala opozice, ale dost z vás zajímalo i to, jak představitelé města hodnotí sami sebe.
Stručně
Boskovice získaly ocenění za odpadové hospodářství, ale stále mají co zlepšovat.
Radnice obdržela petici proti nevhodné výstavbě nových bytových domů. Petici podepsalo celkem 446 občanů, kteří kritizují chystanou výstavbu souboru bytových domů Nová Chmelnice.
Boskovický zpravodaj bude mít od ledna novou grafickou podobu.
V internetové anketě o návrh na výzdobu trafostanice na ulici Komenského zvítězil návrh nazvaný Džungle.
Po obdobném opatření na ulici Sokolské začal v polovině října platit zákaz stání i na ulici Lidická, a to od náměstí 9. května až po křižovatku s ulicí Čížovky.
Radnice chce bojovat s takzvaným vizuálním smogem ve městě. Sama jde příkladem a na vlastní budově, kde sídlí Středisko volného času, odstraňuje dvě reklamní plochy.
Dřevěný stánek s prodejem punče, svařáku, medoviny a bramborových spirál by mohl zpestřit předvánoční atmosféru a nabídku na Masarykově náměstí od 23. listopadu do 22. prosince.
Město si nechává zpracovat projekt na opravu bytů Městské správy sociální služeb na Havlíčkově ulici a bude žádat o dotaci.
Žádosti o dotace v oblastech volného času, kulury a sportu se od letoška mohou podávat i elektronicky. Město připravilo online formulář, který je možné podat přes portál občana na městském webu.
Od příštího roku už nebude možné, aby městská rada schvalovala v průběhu roku výjimky z městské vyhlášky o pořádání kulturních akcí a zajištění veřejného pořádku. Ta mimo jiné říká, kdy nejpozději musí kulturní akce skončit. Pokud se budou nějaké výjimky z tohoto omezení udělovat, bude je v budoucnu muset schválit zastupitelstvo.
Vedení města se pustilo také do řešení problematiky automatů, ve kterých se prodává kratom a další psychoaktivní látky způsobující závislost, přičemž na tyto látky je zatím krátká česká legislativa. V Boskovicích se takové automaty objevily hned dva.
Na listopad naplánovalo vedení města hned několik setkání s veřejností.
Boskovice navštívila vnučka spisovatele Hermanna Ungara.
Podcasty
V říjnu jsme si vybrali trochu podcastovou pauzu, byli jsme příliš zahlcení jinou prací a starostmi. Snad nám naši posluchači po roce malý výpadek odpustí – je to totiž opravdu zrovna rok, co jsme oznámili novinky v našem podcastu a díky nové technice jsme se mu začali výrazněji věnovat.
Za rok jsme natočili 38 dílů, což myslím není špatná bilance. U podcastů je bohužel velmi obtížné získat data o celkové poslechovosti, protože ne všechny platformy je srozumitelně evidují a poskytují. Přímo na Spotify máme asi 2000 spuštění a nabrali jsme přes osmdesát nových sledujících. K nejúspěšnějším epizodám patřily rozhovory s Radkem Pernicou, Kristýnou Znamenáčkovou, Tomášem Liznou, Ivo Legnerem, Jiřím Burešem a Vojtou Sedlákem.
Zároveň na vás máme velkou prosbu. Po roce intenzivnější podcastové práce bychom rádi věděli, jak náš podcast vnímáte, a moc proto prosím o vyplnění stručného formuláře, který nám poskytne cenná data, jak naši práci dále rozvíjet. Zpětnou vazbu oceníme i od těch, kdo podcast (zatím) neposlouchají.
V říjnu jsme zvládli připravit pravidelný kulturní podcast, hostem byl tentokrát architekt Petr Ondráček.
Pro kontext hlavního tématu přikládám i díl, který jsme natočili už na počátku listopadu s mladým lékařem z oddělení ARO boskovické nemocnice Tadeášem Vašířem.
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy:
Chtěl bych žít ve světě, respektive ve městě, kde se vedení města a nemocnice spíše postaví za své lékaře proti státu, než že bude tlačit na lékaře, aby se postavili sami proti sobě. Čísla přesčasových hodin – v aktuální verzi 16 hodin týdně – mi přijdou zcela neospravedlnitelná. Realita je přitom kvůli obcházení zákoníku práce ještě horší.
Kolega Tomáš Znamenáček nám do redakce sdílel zajímavá data z výzkumu, jakým způsobem lidé přijímají informace. V tištěné podobě, jak my novináři říkáme „v printu“, je to asi 16 procent lidí a číslo stále klesá. Myslím, že by stálo za to vzít to do úvahy i pro město, které v rámci své komunikace chce nadále masivně investovat hlavně do tištěného zpravodaje.
Závěrečnou rubriku Radost! bych tentokrát věnoval participativnímu rozpočtu, který jsme vypíchli i do úvodní fotografie tohoto vydání newsletteru. PaRo je výborný nástroj na vtahování občanů do dění a rozvoje města, a přišlo mi vyloženě nešťastné, jakým způsobem jsme s ním v Boskovicích zacházeli. Nyní přišla snaha o zlepšení a je moc dobře, že zájem občanů a jejich četné a rozmanité návrhy potvrdily, že to má smysl.
Srdečně zdraví a pěkné listopadové dny přeje
Tomáš Trumpeš