Ohlasy února
Změny ve vedení nemocnice, projekt na novou knihovnu, problémy s výstavbou Na Chmelnici a řada dalších novinek uplynulého měsíce pohledem Ohlasů
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů,
obracím se na vás s novým formátem boskovických internetových novin Ohlasy. Jedná se o měsíční newsletter, ve kterém můžete využít shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. První únorové vydání by tedy mohlo začít takto: Co je v Boskovicích nového? Ohlasy mají newsletter! Pokud ho chcete vždy na přelomu měsíců dostávat, přihlásit odběr můžete zde. (A pokud ho naopak odebírat nechcete, klikněte na odkaz Unsubscribe v patičce tohoto e-mailu.)
Témata měsíce
Když se za únorem 2023 ohlédneme prostřednictvím našich novin, celkem jasně nám vyvstanou tři hlavní témata: rezignace jednatele boskovické nemocnice Dana Štěpánského, potíže s přípravou stavby nové knihovny a povážlivá podezření ohledně nové výstavby Na Chmelnici. Pojďme si je připomenout postupně:
Konec Dana Štěpánského v čele nemocnice – v redakci Ohlasů bylo popravdě řečeno poměrně jasno, že nové vedení boskovické radnice bude znamenat také nové vedení nemocnice, jako je ostatně v Boskovicích zvykem. Napovídalo tomu mimo jiné to, jak se již v předvolebním rozhovoru o stávajícím jednateli vyjádřila tehdy ještě adeptka na starostku Jana Syrovátková. Po krátké a zvenku viděno trochu zmatečné sérii lednových jednání doručil Dan Štěpánský začátkem února na radnici svou rezignaci; ve funkci skončí 7. března. Důvodem jsou především odlišné představy o řízení nemocnice a hlavně o její budoucnosti – končící jednatel se netají tím, že by město podle něj mělo intenzivně usilovat o převod nemocnice pod kraj. Výběrové řízení na nového jednatele bylo nakonec po domluvě opozičního zastupitele a lékaře Miroslava Klímy prodlouženo do konce března. Kdo povede nemocnici v mezičase, není zatím jasné.
Jak dál s knihovnou? – Boskovice nedostanou dotaci na knihovnu z Národního plánu obnovy. Ministerstvo kultury trochu nečekaně upřednostnilo jiné projekty, ačkoliv i Jihomoravský kraj, který měl doporučující roli, boskovickou knihovnu podporoval. Projekt podle návrhu architekta Zdeňka Fránka na přestavbu budovy bývalého ZZN na ulici Kapitána Jaroše navíc stále provázejí problémy – dosud nemá vyřízené stavební povolení a není ani jasné, jestli sousedé nebudou stavbu blokovat. Je dost pravděpodobné, že debata o nové knihovně se vrátí úplně na začátek. Ohlasy proto oslovily nejprve několik odborníků v anketě a nyní navážou diskuzním večerem Ohlasy naživo: Jak dál s knihovnou?, který proběhne 23. března od 19 hodin v kulturním a komunitním centru Prostor a do kterého jsme pozvali starostku Janu Syrovátkovou, architekta Petra Ondráčka a vedoucí knihovny Miroslavu Jurdičovou. Tedy pozvali jako diskutující, vás všechny srdečně zveme jako návštěvníky!
Výstavba Na Chmelnici – náš neúnavný redakční kolega Marek Osouch zachytil na úřední desce, že pokročilo stavební řízení na developerský projekt BK Investu na stavbu bytových domů v lokalitě Na Chmelnici. A při dalším dotazování zjistil, že celou věc provázejí velmi pozoruhodné okolnosti – nové vedení města stavbu v plánované podobě rozporuje a z chyb viní úředníky. Problém se týká hustoty zástavby, přičemž sama starostka ho popsala takto:
Developerská firma do svého výpočtu zastavěnosti zahrnula i sousední pozemky města, takže jí díky tomu vyšla zastavěnost na potřebných 60 procent, ale odhaduji, že skutečná se může pohybovat kolem 85 procent.
Zdá se, že město si nejenže opět nedokázalo pohlídat další developerský projekt, ale dokonce se na jeho problematických aspektech přímo podílelo. A to v situaci, kdy zde byla negativní zkušenost s výsledkem činnosti stejného developera Na Výsluní a varování zazněla už na jednání zastupitelstva, které v minulém volebním období schválilo prodej pozemku bez podrobnějších záruk a bez vyjednání benefitů pro město. Důvěryhodnost developera neposiluje ani to, že odmítá zveřejnit podobu připravované výstavby. S podrobnějšími závěry ale musíme počkat na další informace, Ohlasy se tématu budou určitě věnovat.
Z ledna do února se nám přelilo ještě jedno silné téma:
Doprava na Brno – cestující veřejnou dopravou mají těžkosti při cestování do Brna a z Brna. Firma Kordis, která dopravu zajišťuje, totiž na přání kraje nahradila vlakové spojení mezi Boskovicemi a Skalicí nad Svitavou povětšinou autobusy. A nastal problém. Komunikace mezi řidiči a průvodčími moc dobře nefunguje, autobusy mívají zpoždění nebo se zaseknou před skalickým nádražím před přejezdem a navazující vlaky na ně nepočkají. Svůj příběh z jedné cesty popsal v Ohlasech Marek Osouch, který téma posléze zpracoval i zpravodajsky. Na žádosti o řešení kraj i Kordis zatím podle radnice reagují odmítavě a tvrdí, že systém si postupně sedne.
Stručně
Zastupitelé schválili vedením města připravenou speciální energetickou dotaci pro volnočasové a kulturní spolky. Ta jim má pomoct zvládnout navýšení cen za energie.
Více než 7,5 milionů korun dotací obdrží sportovní kluby.
Město převezme a bude dál provozovat Galerii Otakara Kubína. Tématu se v Ohlasech budeme věnovat podrobněji.
Skatepark v Doubravách určitě nevznikne letos. Město totiž zjistilo, že v lokalitě musí nejprve změnit územní plán. To se ani ve zrychleném řízení během letoška nestihne, ačkoliv první krok už zastupitelé učinili.
Nepříliš důrazně zatím reagovala opozice na programové prohlášení nové rady, zveřejněné v lednu. Dialog na toto téma ještě povedeme.
Boskovice dostanou zdarma od státu budovu bývalého hasičského štábu za poštou na ulici Svatopluka Čecha. Vzniknout by zde měla mateřská škola a možná se sem přestěhuje i Středisko volného času.
Město neplánuje navýšit daň z nemovitosti, pokud je k tomu nedonutí stát.
Starostka Jana Syrovátková zřídila pracovní skupinu, která má připravit vstupní materiál k zadání architektonické soutěže na generel Červené zahrady. Konkrétní doporučení zformuloval Spolek za rozvoj architektury Boskovic (SRAB).
Nové vedení města plánuje opravy ulic Na Skalce a Lidická, avšak projekty chce nejdříve upravit.
Boskovice stále nemají městského architekta, ačkoliv ho všechny koaliční strany v programech slibovaly. Na přímý dotaz opoziční zastupitelky Dagmar Hamalové odpověděla starostka neurčitě.
Město koupí od Jednoty budovy zrušených prodejen ve Vratíkově a na Bělé. Primárně by zde chtělo obnovit prodej, ve hře je i využití pro hasiče na Bělé a pro spolkový život na Vratíkově.
Přibližně půl milionem korun město přispěje na kurzy pro podnikatele Podnikni to!
V okolí spolku SRAB vzniká také nový projekt Pruh. Záměrem je vytvořit na místě mezi mateřskou školou Komenského a supermarketem Coop v rámci komunitního a participativního plánování prostor, který bude sloužit lidem napříč generací. Přeměna zelené plochy má zahrnovat prvky pro děti, odpočinkovou zónu nebo venkovní galerii. Místo, kde si každý najde to svoje.
Neuvolněným zastupitelům, radním a místostarostovi Radku Šamšulovi (Piráti) se nenavýší odměny, rozhodli zastupitelé. Jednotná nebyla opozice ani koalice, bývalý zastupitel Jiří Pevný nazval z pléna odpůrce navýšení populisty.
Na radnici zavlaje 10. března tibetská vlajka. Nálada v zastupitelstvu se během tří volebních období výrazně změnila. Dříve zastupitelé vyvěšení odmítali, dnes byli s výjimkou bývalé starostky Hany Nedomové (ČSSD) všichni přítomní pro, chyběl zastupitel za SPD a Trikoloru Karel Trefný. Jak bude ve věci hlasovat, se dozvíme nejspíš za rok.
Radnice změnila vyhlášku a posouvá povinné termíny sečí trávníků na veřejných plochách, aby se neseklo v parném létě.
Ulice Podhradí se dočká nového veřejného osvětlení.
Podle statistik městské i státní policie nedochází ke zvýšení kriminality ve městě, a to s jedinou výjimkou – kriminalitou v kyberprostoru.
Ohlasy se nevěnují jen lokálním tématům, takže z únorového obsahu doporučuji ještě dva podcasty: s evangelickým farářem Jiřím Burešem jsme diskutovali o jezulátku v kampani, ale hlavně seriózněji o náboženství a politice, kolega Tomáš Znamenáček vedl velmi zajímavý rozhovor s novinářem Českého rozhlasu Janem Cibulkou o ochraně dat a bezpečí na internetu.
Na závěr si dovolím dvě drobné glosy k jednání zastupitelstva:
Myslím, že zastupitelé by v rámci odpovědnosti za svou profesi a snahy neodradit občany od sledování politiky měli zvážit, jestli je únosné vést padesátiminutovou diskusi o jednom článku nastavení sportovních dotací a obecně trochu vyhodnotit odpovídající míru reakcí a nutných sdělení. Než se tentokrát dostali k těm opravdu podstatným věcem, uběhlo asi tři a tři čtvrtě hodiny.
Diskutovalo se mimo jiné o tom, že pokud chce město hlídat efektivitu využití dotací na tréninky sportovních klubů, mělo by si pohlídat také volnočasové aktivity. Tahle debata mi sama o sobě taky nepřišla příliš efektivní: v rychlosti jsem spočítal, že při srovnání dotací pro hokejisty a pro skauty by to znamenalo, že když hokejistů musí být na tréninku aspoň deset, do junácké klubovny by pro zajištění efektivity mělo dorazit alespoň 0,18 skauta. Do redakce nám zrovna dorazila tisková zpráva o nárůstu zájmu o skauting na jižní Moravě – tak věřme, že to boskovičtí skauti zvládnou naplnit i bez dozoru.
A úplně na závěr děkuji všem, kdo dorazili na naši narozeninovou oslavu 8 let Ohlasů nebo si pak poslechli náš redakční podcast:
A ještě jednu novinku máme v Ohlasech – nový kulturní podcast, který moderujeme společně s Magdou Arnoštovou:
Srdečně zdraví a pěkné březnové dny přeje
Tomáš Trumpeš