Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. V únorovém ohlédnutí tentokrát dominují nepolitická témata – osud budovy první boskovické městské elektrárny a situace v kulturním a komunitním centru Prostor. Třetí téma je naopak něco, co hýbe politickou scénou a veřejnou debatou – připravované rozdělení základní školy.
Témata měsíce
Myslím, že jednou z úloh lokální žurnalistiky je posilovat vztah lidí k místu, kde žijí a kde dané noviny působí. To není žádný nezdravý patriotismus, ale dobrá věc. Proto nás vždycky potěší, když se mimořádně prosadí publicistický text, který se váže k nějakému konkrétnímu místu. V únoru to byly vlastně hned dva texty – jeden o architektonicky pozoruhodné budově a druhý o aktuálním živoucím epicentru kulturního dění.
Jurkovičova elektrárna – Architekt Petr Ondráček má mimořádný popularizační dar a jsme rádi, když si kromě pořádání besed, prohlídek po městě, práce na ArchiMapě, účasti v nejrůznějších komisích a komentování přípravy městských investičních akcí najde čas i na psaní pro Ohlasy. A měrou nebývalou to zjevně oceňují i čtenáři – Petrův text o možná trochu opomíjené, ale velice zajímavé stavbě od architekta Dušana Jurkoviče se stal hitem měsíce února. Společně s autorem textu si můžeme jen přát, aby se stavba časem dočkala důstojného využití.
Kulturní a komunitní centrum Prostor – V textu o aktuální situaci kulturního a komunitního centra Prostor jsem se mimo jiné snažil vysvětlit, že dosah centra je poměrně velký a opravdu se nejedná o uzavřenou aktivitu pro pár desítek skalních fanoušků. Zájem o Prostor nakonec doložil i samotný text, který se četl mnohem víc, než jsem očekával, a dostal jsem na něj i řadu podpůrných reakcí. Ohlasy jsou s Prostorem značně propojeny, takže nás to těší dvojnásob.
Rozdělení základní školy – Hlavním politickým tématem měsíce byla pokračující debata o rozdělení boskovické základní školy na tři samostatné subjekty. Nejprve silně zarezonovala informace o společném vyjádření několika desítek učitelů a dalších zaměstnanců školy, a poté stručný report z další veřejné diskuse s vedením města. Téma budeme dále sledovat, na začátku března se koná klíčové zastupitelstvo, které by mělo o věci rozhodnout. I když to je, jak zmíním v závěru newsletteru, komplikovanější.
Stručně
Zastupitelé schválili nová pravidla využití městských informačních prostředků.
Město podpořilo individuální dotací 490 tisíc fotbalový klub, na festival Boskovice přispěje částkou 300 tisíc korun.
Na Den pro Tibet zavlaje v Boskovicích na radnici opět tibetská vlajka.
Zastupitelstvo schválilo navýšení odměn pro neuvolněné zastupitele.
V průmyslové zóně se bude měnit územní plán, na části území umožní namísto těžké výroby smíšenou.
V lokalitě U Vodárny vznikne 28 rodinných domů, budou však už na katastru obce Újezd. Město uzavřelo dohodu s developerem o propojení s ulicí Podlesí a vybudování parkoviště a hřiště.
Zastupitelé schválili střednědobý výhled rozpočtu, který odráží plán na hlavní investice v letech 2025–2027.
Rezignoval předseda dozorčí rady nemocnice Jozef Machek; rada zůstává ve stejném složení, jen musí zvolit nového předsedu.
Dětské lůžkové oddělení nemocnice je stále uzavřeno a hledá se primářka či primář.
Vedení města zvažuje, jakou cestou se vydat na cestě k projektu a zhotoviteli stavby sportovní haly a jakou halu vlastně chce.
Na základě změny zákona bude moci městská rada nově rozhodovat o částkách ne do 50 tisíc, ale 250 tisíc korun.
Město zvažuje zřízení nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Ze statistik drogové a související kriminální problematiky mladistvých nevycházejí Boskovice dobře.
Ředitel KZMB Ondřej Dostál nakonec zůstává ve své funkci.
Rada vybrala lokality pro velkoplošné opravy chodníků.
Projekt PRUH upřesnil novou podobu místa u supermarketu COOP a mateřské školy na Komenského ulici.
Na dětské hřiště ve vnitrobloku ulic Komenského a Dr. Svěráka bude pořízen herní prvek v podobě lodi asi za milion korun.
Zápis do mateřské školy proběhne ve středu 15. května v době od 8.00 do 16.00; zápis do 1. tříd základní školy proběhne ve středu 16. dubna.
Město navštívil ministr dopravy Martin Kupka a zpochybnil projekt Boskovické spojky.
Podcast
Ohlasy oslavily 9 let existence a při té příležitosti jsme natočili redakční podcast, ve kterém jsme se podělili o svůj pohled na českou mediální scénu a doporučili pořady i autory, které máme rádi.
V březnu se konal další ročník festivalu Smrtfest a na související témata jsme během něj vedli živě rozhovor s husitskou farářkou Sandrou Silnou, která i těžká témata prezentuje velmi civilně a přitom lidsky a citlivě.
Hosty kulturního podcastu byli dva zasloužilí boskovičtí DJs – Amma a Scorn. Zde si neodpustím jednu citaci, protože si myslím, že to, co řekl DJ Amma v reakci na vztahy na místní DJ scéně, by se mělo aplikovat na nejrůznější další oblasti a témata veřejného dění:
Tady jsme nucení sedět u jednoho stolu, takže jsme si na sebe zvykli. A když sedíme u jednoho stolu a víme, že někdo třeba nemusí mou muziku, tak není problém, abychom spolu hráli na jedné akci, vycházeli a bavili se spolu.
Glosy a Radost!
Dvě tradiční glosy tentokrát k probíhající debatě o rozdělení škol:
Boskovická ODS se před zastupitelstvem probudila a zveřejnila svoje připomínky a otázky k rozdělení škol a žádá na ně odpovědi, kvůli čemuž chce rozhodnutí o rozdělení škol odsunout. Připomeňme, že radnice uspořádala setkání s učiteli, seminář pro zastupitele, veřejné projednání, pak vytvořila speciální prostor pro zasílání dotazů a pak zopakovala celé kolečko debat pro učitele, zastupitele a veřejnost. A pak přijde celou dobu víceméně mlčící ODS (která má mimochodem ve svých řadách stávajícího ředitele Vladimíra Ochmanského, který ji mohl vybavit nejlepším argumentačním arzenálem) a dožaduje se diskuse, kterou sama celou dobu nevedla. Tohle je opravdu velká chyba, protože koalice – jako ostatně každý – kvalitní a včasnou oponenturu potřebuje. Nelze se jí ale úplně divit, pokud má pocit, že pro ni udělala už dost.
A když kriticky, tak také sebekriticky: myslím, že jsme se všichni včetně nás v Ohlasech hodně soustředili na politické rozhodnutí zastupitelstva a utekla nám jedna věc: jak se k celé věci postaví ministerstvo? Zastupitelstvo, pokud to dobře chápu, o rozdělení škol nerozhodne, pouze odsouhlasí záměr, ale poslední slovo bude mít právě ministerstvo školství. Není celkově škoda, že v debatě nezazněly názory z vyšší úrovně – ministerských odborníků, lidí ze vzdělávacích neziskovek na celorepublikové úrovni, akademiků z oblasti pedagogiky? Volám po tom poněkud pozdě, jako ta ODS.
Závěrečnou rubriku Radost! bych tentokrát věnoval projektu pietního místa pro zemřelé a nenarozené děti a zejména setkání s autorkou Pavlínou Šváchovou a iniciátorkou Vladěnou Koudelkovou. Je to opravdu radost, když se někdo v politice a ve veřejném prostoru nebojí hlubších témat a umí své myšlenky převtělit v konkrétní počin. A abych si přihrál feministickou polívčičku – tady je myslím stejně jako u PRUHu dobře vidět, jak velkým přínosem je do funkcí a veřejného života nastupující generace aktivních žen.
Redakčních radostí je hned několik – ta hlavní asi je, že stavíme podcastové studio! A taky se o nás zmiňuje celoevropská studie o lokálních médiích, referuje o ní také server Hlídací pes:
Studie zároveň zmiňuje několik pozitivních příkladů především online médií, která se i pod tímto tlakem drží novinářských standardů – například regionální síť webů Drbna.cz nebo web Ohlasy.info.
Srdečně zdraví a pěkné březnové dny přeje
Tomáš Trumpeš