Ohlasy února
Odchod Josefa Bařinky, vítězný návrh na knihovnu, výstavba na Chmelnici, školské obvody a historická tragédie
Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. Hned na začátku vás velmi srdečně zvu na narozeninovou oslavu – Ohlasy mají 10 let a moc rádi se s vámi setkáme. Připravujeme velmi specifický formát debaty. A dort! Dále moc děkujeme za zájem o knihu Heleny Janíkové Příběhy z ghetta – z dotisku zbývá ještě pár kousků, takže pokud jste tak ještě neučinili, objednávejte na našem e-shopu nebo nakupujte v Knihkupectví Tomáše Špidlíka.
V únoru jsme se na stránkách Ohlasů rozloučili s galeristou a naším dobrým přítelem Josefem Bařinkou. Velkým hitem byl dle očekávání výsledek architektonické soutěže na knihovnu, ale také přepracovaný záměr výstavby bytových domů na Chmelnici. Rezonovalo také téma školských obvodů a zájem byl o historický text o tragické události ve Velenově za druhé světové války.
Témata měsíce
Za Josefem Bařinkou – Moc mě mrzí, že nás už opustil Josef Bařinka. Pro Boskovice toho udělal opravdu hodně, zdaleka nejen to, že s manželkou Lenkou založil a provozoval Galerii Otakara Kubína. V kultuře odvedl obrovskou práci, ve vzpomínkovém textu jsem se snažil akcentovat, že jeho odkaz by pro nás měl být hlavně závazkem.
Nová knihovna – Výsledkem architektonické soutěže není prvoplánově oslnivé dílo, ale velmi pěkná a podle odborníků prakticky řešená knihovna. To je myslím dobře. Pěkně to vystihla městská architektka Andrea Prajsová při hodnocení všech tří oceněných návrhů:
„Vítězný návrh svou jednoduchostí a střídmostí citlivě zapadá do historického centra města. Všechny tři návrhy jsou velice jednoduché, nepřistavovaly třetí podlaží, nedělaly složité úpravy a zachovaly celkový vzhled stávající budovy, jen ji očistily. Podle mě jsou všechny tři návrhy velice kvalitní.“
Výstavba na Chmelnici – Na zastupitelstvu se zvedla zajímavá a místy poměrně ostrá výměna názorů ohledně přepracovaného návrhu na výstavbu nových bytových domů na Chmelnici. A hlavně zde byl konečně návrh představen veřejně. Téma jsme zpracovali podrobněji a byl o ně značný zájem.
Školské obvody – Situace kolem rozdělení základní školy je opravdu podivná – ministerstvo školství nedodrželo termín a dosud nerozhodlo, jestli se škola rozdělí. Město tedy sice připravilo nové školské obvody, ale ty ještě pro zápis na příští rok nebudou fungovat, ani kdyby se rozdělení školy stihlo. Co bude dál, teď nikdo neví, ale připravené vymezení školských obvodů k jednotlivým boskovickým základkám si můžeme aspoň preventivně nastudovat.
Tragédie ve Velenově – Také v tomto měsíci zaznamenal velký čtenářský úspěch jeden z našich seriálů. Tentokrát to byl text spolupracovníka Paměti národa Ladislava Oujeského o děsivé události, která proběhla v posledním roce války ve Velenově. Takže od ní uplynulo právě 80 let.
Stručně
Boskovice mají dva nové radní – odcházející radní Iva Moudrého a Valentýnu Provazník střídají Pavel Šafář a Vladěna Koudelková.
Město získalo dotaci na rekonstrukci parku u zámeckého skleníku a nastínilo harmonogram prací.
Městská rada, která je zároveň valnou hromadou společnosti Nemocnice Boskovice, schválila změnu organizačního řádu nemocnice, který určuje strukturu pozic a kompetencí.
Zápis do mateřských škol na příští školní rok bude probíhat v úterý 6. května od 8 do 16 hodin na všech třech pracovištích.
Rada schválila dotace na podporu sportovních trenérů mládeže.
Město Boskovice vyhlásilo zadávací řízení na zpracovatele projektové dokumentace na úpravu okolí Zelené školy na náměstí 9. května.
Město naplánovalo opravy místních komunikací za 1,4 miliony korun, dále maloplošné opravy chodníků za 700 tisíc a velkoplošné opravy chodníků asi za 2 miliony korun.
Připravuje se další etapa rekonstrukce bytů v domě s pečovatelskou službou na Havlíčkově ulici.
Byly také rozděleny finanční prostředky v dotačních programech města Sportovní a volnočasové akce a Kultura.
Dva dny v týdnu působí od února v boskovické nemocnici nová diabetoložka. Lékařka Jitka Lachmanová ordinuje vždy ve čtvrtek a pátek.
Posunula se také příprava vybudování nového urgentního příjmu v nemocnici.
Jihomoravský kraj už nepodporuje vznik nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Boskovicích.
V městském domku na ulici Kapitána Jaroše chce město zřídit místo na podporu bezdomovců.
Část opozice na zastupitelstvu kritizovala přípravu stavby sportovní haly.
Zastupitelé schválili na podporu sportovní přípravy dětí v mateřské škole 520 tisíc korun pro fotbalový klub a 300 tisíc pro pražský Unijazz na festival pro židovskou čtvrť Boskovice 2025.
V pondělí 10. března zavlaje na radnici opět Vlajka pro Tibet.
Zastupitelé schválili strategii předškolního vzdělávání a základního školství.
Pohledávky města – tedy peníze, které někdo městu dluží – činily ke konci loňského roku necelých 11,5 milionu korun.
Město slibuje, že přisvítí tam, kde je nové veřejné osvětlení nedostatečné.
Hasičskému záchrannému sboru přispěje město ze svého rozpočtu částkou 100 tisíc korun.
Město se pokusí získat dotaci na lanovou dráhu pro děti od 3 do 14 let, byla by umístěná v Červené zahradě.
Státní firma Lesy České republiky vybudovala v údolí potoka Pohora nedaleko Boskovic za 12,5 milionů korun dvě nové vodní nádrže a deset tůní.
U Sebranic má vzniknout velké nákupní centrum.

Podcast
Po čase jsme natočili zase jeden vyloženě politický díl našeho podcastu – rozhovor s radním a důležitou postavou uskupení Naše Boskovice Petrem Axmanem.
A hostem kulturního výběru byl Daniel Borek – metalový hudebník a pořadatel metalových akcí Sekec, sypec, mazec. Rozhovor moc doporučuju i těm, kdo metal neposlouchají, protože je Danek mluví o svém vztahu k muzice opravdu poutavě.
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy:
Značná mediální pozornost se věnovala boskovickému problému s bezdomovectvím. Psalo se o něm na Novinkách, reportáž točila Česká televize. Ve výsledku mi to ale přišlo nešťastné – nákup iglú, kterému se média věnovala, asi řeší kritickou situaci, ale politici mají věci řešit systémově. Koupit iglú mi jako řešení v 21. století přijde trochu málo. Je dobře, že se připravuje podpůrné místo v jednom z městských domů, ale i to mi přijde jen jako malý, dílčí krůček a navíc se věci dějí opravdu velmi pomalu. Měli bychom se daleko intenzivněji bavit o tom, že by se mělo pro lidi bez domova dělat mnohem víc.
K zastupitelstvu: Tak my novináři už jsme měli pocit, že politická atmosféra už se s blížícími se komunálními volbami trochu zahřívá, ale nakonec to byl jen pocit? Už jsem si myslel, že šéf nejsilnější opoziční strany na zastupitelstvu vůbec nepromluvil, ale při zpětném a pozornějším poslechu jsem zjistil, že při volbě radních pronesl jednu větu: „Nemáme kandidáta.“ Petra Malacha jsme před časem chválili za aktivitu na sociálních sítích, ale tímto tedy nás příznivce živější politické diskuse trochu zchladil :)
Závěrečnou rubriku Radost! bych rád věnoval boskovickému neziskovému sektoru. Rozdělování městských dotací znovu ukázalo jak bohatý a pracovitý je zdejší spolkový život. Osobně mě potěšily dvě konkrétní akce, kterých jsem se mohl účastnit – setkání s knězem Ladislavem Heryánem, které pořádala na sýpce za velkého zájmu publika nově vzniklá boskovická pobočka České křesťanské akademie, a mimořádně vydařená debata na Smrtfestu, kterou jsem za Ohlasy mohl moderovat a kde se sešli fantastičtí hosté. Akci pořádá spolek zesnu.
V Ohlasech nám velkou radost udělala naše spolupracovnice Anna Dušilová, která aktuálně nemá na novinařinu čas, ale sama se nabídla, že bude alespoň s pomocí techniky přepisovat a editovat naše podcastové rozhovory do článků. Takže ve jménu všech, kdo raději čtou, než poslouchají: Aničko, děkujeme!
Srdečně zdraví a pěkné březnové dny přeje
Tomáš Trumpeš