Vážené čtenářky a vážení čtenáři Ohlasů, máte před sebou další shrnutí boskovického dění v pravidelném e-mailu. V zářijovém ohlédnutí se nám na špici opět objevuje nikoliv text, ale fotogalerie Tomáše Znamenáčka – tentokrát se bohužel jedná o fotky z povodní. Mezi sledovanými tématy následuje požár v průmyslové zóně, krajské volby a po krátké době konec dalšího jednatele nemocnice. Zajímala vás i digitalizace stavebního řízení.
Témata měsíce
V září se nám mezi hlavními tématy sešly samé nepříznivé události, dalo by se říct katastrofy, i když naštěstí ne hrozivých rozměrů. Povodně si na Boskovicku naštěstí nevyžádaly oběti na životech ani na zdraví, stejně tak požár v průmyslové zóně znamenal jen majetkovou újmu. Jako katastrofu snad nemusíme vnímat ani krajské volby – a to ani ti, kteří byli poraženi. Demokracie funguje, jednou vyhrají jedni, jindy zase druzí. Tak trochu katastroficky už zní zpráva, že další jednatel vydržel v boskovické nemocnici jen půl roku, i když nedokážeme posoudit, jak dobře svou práci vykonával – čtvrtá změna ve vedení během dvou let stabilitě určitě nepřispívá. A radost nemůžeme mít ani z potíží, které provázejí digitalizaci stavebního řízení. Zářijový přehled tak bohužel přináší především špatné zprávy.
Povodně – Tomáš Znamenáček vyrazil s fotoaparátem do terénu v neděli dopoledne, tedy v čase, kdy velká voda kulminovala. Výsledkem je působivá galerie, která myslím věrně odráží stav věcí – vody bylo hodně, ale naštěstí na Boskovicku ani na jižní Moravě nepřesáhla míru, která by způsobila opravdu tragické následky. Galerii jsme posléze doplnili ještě článkem, ve kterém jsme shrnuli průběh a následky povodní v Boskovicích a okolí. Význam přehrady nejen pro region vystihují asi nejlépe až šokující slova z Povodí Moravy:
„Včera jsme měli povodeň na Boskovicku na říčce Bělé. Spadlo nám tam tolik vody, že přítok do tamní přehrady dělal 45 kubíků za sekundu a my jej dokázali díky předpuštění snížit na osm kubíků, v maximu na třináct. Kdyby těch 45 kubíků prošlo Boskovicemi, plavaly by, a kdyby došla došla povodňová vlna až do Brna, pod vodou by byly celé Husovice.“
Požár – Na začátku září zachvátil požár jednu z hal v průmyslové zóně, zasahovat zde nakonec muselo přes dvacet jednotek, celkem asi 150 hasičů. Škoda je odhadována na 30 milionů korun. Více jsme popsali ve zpravodajském textu, který byl na našem webu v září nejčtenější.
Krajské volby – O volby do krajského zastupitelstva nebývá až tak veliký zájem, ale my jsme zaznamenali velký zájem o předvolební komentář Marka Osoucha, který popsal, jak politici v kampani používají (nebo zneužívají?) téma boskovické nemocnice. Po volbách se hodně četl i článek o tom, jak jsme v Boskovicích a v regionu volili.
Konec jednatele – Už to tak vypadá, že články o novém jednateli nemocnice, respektive o konci toho dosavadního, budeme psát každého půl roku. Radim Dembiňák vydržel v nemocnici přibližně tak dlouho jako jeho předchůdce. Jeho rezignaci předcházela velmi nešťastná verbální přestřelka na zastupitelstvu.
Digitalizace stavebního řízení – Celostátně skloňované téma digitalizace stavebního řízení nakonec vedlo k vládní krizi a politickým změnám na nejvyšší úrovni. Byli jsme moc rádi, že tajemník boskovického městského úřadu David Škvařil a vedoucí stavebního odboru Tomáš Měkota byli ochotní podělit se s námi o svoje konkrétní zkušenosti.
Stručně
Jak se dalo čekat po sečtení hlasů v krajských volbách, hejtmanem zůstane Jan Grolich za SPOLU a na vedení Jihomoravského kraje se budou podílet ještě Starostové.
Město prezentovalo první pracovní návrh na vytvoření školských obvodů v případě rozdělení základní školy.
Městský úřad bude napojen teplovodem na okruh CZT Boskovice střed. A v budoucnu by se měla připojit i nová městská knihovna.
Na novou knihovnu byla vyhlášena architektonická soutěž.
Proběhlo otevření venkovní Galerie PRUH.
Zastupitelstvo schválilo dotační programy pro památky, kulturu, volnočas a sport.
Velká debata na zastupitelstvu se týkala změny územního plánu, která mimo jiné umožní větší výstavbu na Milánovech.
Bazén v mateřské škole Na Dolech se letos nebude opravovat.
Město chce pořídit kultivační strategii neboli manuál k veřejnému prostoru.
Vzhledem k velkému zájmu se rozšiřuje otevírací doba sociálně právní poradny.
Z projednávání byl prozatím stažen záměr vykoupit prodejnu kebabu pod poštou a připravit zde pozměněný projekt kruhového objezdu.
Stažen byl i záměr nákupu stacionárních radarů pro úsekové měření.
Boskovice na dva dny zaplavila nelegální reklama, město bude vymáhat poplatky zpětně.
Novým členem městské rady byl namísto Vlastimila Slaného zvolen Vladimír Farský (oba Naše Boskovice).
Bylo otevřeno opravené hřiště na sídlišti Bílkova.
Boskovice uspěly v soutěži Třídíme nejlépe.
V Prostoru debatoval boskovický rodák a popularizátor architektury Adam Gebrian.
Uzávěrka návrhů do participativního rozpočtu byla prodloužena do 13. října.
Podcast
Občas se stane, že některý respondent mluví v rozhovoru tak zajímavě, že se zaposlouchám a skoro zapomenu, že rozhovor moderuju. Takové rozhovory mám nejradši, i když zde hrozí velké riziko, že v nich úplně ztratím profesionální pozornost a nevyjdu z toho nejlépe :) Přesně takto mě bavilo povídání s fotografem a pořadatelem fotografických dílen Ondřejem Žižkou, který má také tiskařskou firmu Fotografiks.
Jako podcast jsme vydali i již zmíněný rozhovor o digitalizaci stavebního řízení. Vzhledem ke všem následným událostem jsem velmi zvědav, jak se bude jevit s odstupem třeba několika měsíců a v co celý tento proces vyústí. K tématu se určitě vrátíme.
Velmi poutavé bylo i povídání, které jsme vedli tentokrát v tandemu s Tomášem Znamenáčkem s hudebním publicistou, organizátorem a hlavně melomanem Janem Hockem. Pokud nevíte, kdo je to meloman, Jan to odhalí hned v úvodu. A hlavně dokázal skvěle nalákat a pozvat nás na festival Melomania a k poslechu takzvané jiné hudby vůbec.
Glosy a Radost!
Na závěr dvě tradiční glosy.
Oblast zdravotnictví si pod sebe bere přímo staronový hejtman Jan Grolich. Na otázku, jaký je nejožehavější problém v Jihomoravském kraji, odpověděl pro Zdravotnický deník takto:
„V těchto dnech určitě situace kolem nemocnice Boskovice. Tato nemocnice je sice v majetku města, ale vzhledem k tomu, že na sever od Brna kraj nemá žádnou nemocnici, musíme se o situaci zajímat. Už podruhé v krátké době zde rezignoval ředitel a vedení nemocnice se opět ujala paní starostka. Je to velmi nestandardní a potřebujeme jasné rozhodnutí vedení města, jestli s námi chtějí jednat o pomoci. Současně si ale nemohou klást nesplnitelné podmínky.“
Při pohledu na to, jak velkou zátěž představuje řízení nemocnice pro město – a to nejen finančně, ale i personálně, časově a mentálně, si popravdě řečeno myslím, že by si město nemělo klást podmínky vůbec žádné. Máloco podle mě tak dobře definuje správného hospodáře ve vedení města, jako je případná schopnost přesunout nemocnici na kraj třeba i úplně zadarmo.
Druhou glosu bych s dovolením tentokrát věnoval celostátní politice. Před krajskými volbami jsem na svém facebookovém profilu napsal, že tyhle volby vnesou do české politické scény větší dynamiku, než se běžně očekává. Realita popravdě předčila i veškeré mé představy. A nemylme se, tohle bude mít dopady i na komunální politiku. Boskovická radnice je v poločase, takže o tom můžeme pomalu začít přemýšlet :) Ostatně: proč právě v Boskovicích vyhrálo ve volbách hnutí ANO, na rozdíl třeba od Blanska?
Do závěrečné rubriky Radost! asi nemůžu napsat nic jiného než to, co jsem řekl na závěr kulturního podcastu, totiž podělit se o velké potěšení z toho, že básník a prozaik Pavel Kolmačka, který žije v Chrudichromech u Boskovic, dostal významné ocenění – Seifertovu cenu. Jeho poslední román Canto ostinato jsem v Ohlasech rovněž doporučoval a činím tak znovu.
A na závěr ještě redakční a novinářské radosti. Ohlasy mají nový prostor pro fotogalerie, najdete je nově zde. Velký dík za tohle řešení patří jako obvykle Tomáši Znamenáčkovi. Opravdu mimořádný novinářský zážitek mi přineslo pozvání na pravidelnou novinářskou minikonferenci DATschool, kde jsem diskutoval v panelu s Ester Klimeckou z Alarmu Mostecko a Michaelem Daňkem z Drbny o regionální žurnalistice. Byla to dlouhá, velmi zajímavá debata se skvělým novinářským publikem, takže moc děkuji Vojtovi Boháčovi z Voxpotu za pozvání a taky za výsledný povzbuzující pocit, že téma lokální žurnalistiky opravdu zajímá a v dobrém slova smyslu trápí stále víc lidí.
Srdečně zdraví a pěkné říjnové dny přeje
Tomáš Trumpeš